Şişli Kaymakamlığı #DirenAyol Belgeselinin Gösterimini Yasakladı

0
181

Şişli Kaymakamlığı  #DirenAyol belgeselini “toplumsal infial uyandıracağı, milli vicdanı ve insani değerlere dokunacağı” gerekçesiyle yasakladı.

Üniversiteli Feminist Kolektif’in İstanbul, Osmanbey’de 6 Haziran 2023 günü saat 18.00’de bir kafede yapacağı “#DirenAyol” adlı belgesel filmin gösterimi Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Gösterim Onur Ayı vesilesiyle düzenlenmişti.

Üniversiteli Feminist Kolektif gösterim duyurusunu 4 Haziran 2023 günü yapmıştı.

Yönetmenliğini Rüzgar Buşki’nin yaptığı “#DirenAyol” adlı belgesel film, Gezi direnişine LGBT kadrajından bakıyor. Filmin ilk gösterimi 2016 yılında 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Gökkuşağı bölümünde yapılmıştı.

Kaymakamlık açıklamasında gerekçe şöyle açıklandı:

“…söz konusu faaliyetin yapılması halinde toplumsal infial uyandıracak, milli vicdanı ve insani değerlere dokunarak toplumsal iç barışı tehdit edebileceğinden ve etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözü ve fiziksel provokatif amaçlı olayların olabileceği dikkate alındığında, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının tehlikeye düşebileceği değerlendirilmektedir.”

Film gösterimi vali ve kaymakamlara yasaklama yetkisi veren 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17 maddesine dayanılarak yasaklandı.