ODTÜ Bahar Şenliği, Maraş Depremi Gerekçesiyle Yasak

0
41

Bu yıl 35’incisi düzenlenecek olan ODTÜ Bahar Şenlikleri üniversite yönetimi tarafından iptal edildi. Öğrenciler kararı protesto etti.

ODTÜ’nün kayyım rektörü Verşan Kök, her sene öğrenciler tarafından düzenlenen Uluslararası Bahar Şenliği’ni iptal etti. Şenliği düzenleyen ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu’nun açıklamasına göre topluluk, şenlikle ilgili hazırlık ve planlarını aktarmak için rektörlükle ve okulun Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanlığıyla görüşmek istedi. Üniversite yönetimi, topluluğun kendilerine ulaşması üzerine şenliğin yapılmayacağını dile getirdi. Buna gerekçe olarak da 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler gösterildi. Ortada resmi bir karar bulunmuyor.

Topluluk, depremin yaşattığı acıların farkında olduklarını, bu nedenle deprem bölgesindeki esnafların ve bağış toplayabilecek kurumların şenlikte yer alması gibi planlarının olduğunu belirtti. Şenliğin deprem bölgesiyle dayanışma içerisinde düzenlenmesi hedefleniyor.

Öğrenciler, şenliğin iptal edilmesi nedeniyle yaklaşık 10 gündür protesto düzenliyor.

Düzenlenen protestolarda “Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir”, “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz”, “Boyun eğme, şenliğe sahip çık” ve “Verşan’ın gidişi şenlikle kutlanır” yazılı dövizler taşındı, sloganlar atıldı.