Ödül Alan Sanatçılar İktidar Medyasının Hedefinde

0
208

Elle Style Awards Ödül Töreni’nde konuşma yapan oyuncu Eda Ece ile müzisyen Mabel Matiz ve Melike Şahin, iktidara yakın isimler ve bazı medya kurumları tarafından hedef gösterildi.

13 Haziran’da (dün) gerçekleşen Elle Style Awards Ödül Töreni’nde ödül alan oyuncu Eda Ece, depremzedeleri hedef alan ve sosyal medyada çokça eleştirilen bir konuşma yaptı. “Yani deprem bölgesine yaptığımız her şeyi onlar başkaları yapıyor sandı, sandıktan onu anladık neyse!” şeklindeki sözleri tepki çekti.

Aynı gece ödül alan müzisyen Mabel Matiz’se ödül konuşmasında, “Ödülümü varlıklarını korkusuzca haykırmaya devam eden ve bu anlamda cesaretleriyle bana her zaman çok büyük ilham olan, Türkiyeli LGBTİ+’lara armağan ediyorum” ifadelerini kullanarak ödülünü Türkiye’de yaşayan tüm LGBTİ’lere ithaf etti.

Müzisyen Melike Şahin de ödülünü alırken “Bütün kız kardeşlerim, bütün lubunyalar incinmiş her yerimizi şefkatle sarmalayacak güce sahibiz bunu biliyorum ve ödülümü hak ettiğimiz dik gülüşlere ve ödediğimiz bedellere adıyorum” şeklinde konuştu. Bunun üzerine sanatçılar, iktidara yakın isimlerce hedef gösterildi.

“Keşke istisna olsalar!”

AKP MKYK Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı Eyüp Gökhan Özekin, “umarız bir belediyemiz milyonlar ödeyip ellerini öpmez, bir elçilikte ağırlamaz, bir siyasimiz ziyaretlerine gitmez” diyerek sanatçılara yönelik tepki çağrısı yaparken “Bunları hoş gördükçe sayıları azalmayacak, artacak” ifadeleriyle sanatçıları hedef gösterdi . Özekin, sosyal medyadan yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Aynı gece ödül alan biri ödülünü LGBT’lere armağan etmiş. Bu kadın böyle şeyler söylemiş… Keşke istisna olsalar. Hayır, saçmalamayanlar istisna. Bunları hoş gördükçe sayıları azalmayacak artacak. Kendi camialarında ödül-ceza mekanizması var. Milletten uzaklaştıkları kadar onaylanıyorlar. Millete yakınlaşmayı bırak, yeterince uzaklaşmadıklarında bile dışlanıyorlar. Millete ve değerlerine vurmanınsa elbette bedeli yok, aksine takdir alıyorlar. Biz bu oyunu bozmak mecburiyetindeyiz. Yoksa bu saçmalıklar daha çok karşımıza çıkacak. Umarız bir belediyemiz milyonlar ödeyip ellerini öpmez, bir elçilikte ağırlamaz, bir siyasimiz ziyaretlerine gitmez; “kutuplaşmayalım” diye her vurana diğer yanak çevrilmez…”

Terörle İlişkilendiriliyor

Mabel Matiz’in ödül konuşmasında LGBTİ’leri anması, iktidara yakın medya tarafından terörle ilişkilendirilerek haber yapıldı. Seçim öncesi LGBTİ’lere yönelik nefret söylemini artıran iktidar yanlısı medya kuruluşlarından Sabah Gazetesi, Mabel Matiz’i hedef gösterirken “LGBT terörüne destek verdi” ifadelerini kullandı.

Haberde “LGBT sapkınlığı sahnelere sıçradı” şeklinde nefret söylemi ifadeleri kullanılırken, geçtiğimiz yıl İstanbul Yenikapı’da düzenlenen festivalde LGBTİ bayrağı açan sanatçı Gülşen ve Reyhan Karaca da hedef gösterilirken “Mabel Matiz de katıldığı ödül töreninde LGBT terörüne destek verdi, skandal ifadeler kullandı,” deniliyor.

Aydınlık Gazetesi de Melike Şahin ve Mabel Matiz’in LGBTİ’lere selam gönderen konuşmalarını “skandal” olarak nitelendiren bir haber yaparak sanatçıları hedef gösterdi.

Eda Ece’den Özür

Sabah Gazetesi tarafından “Eda Ece’nin skandal sözleri mide bulandırdı” şeklinde hakaret edilen sanatçı Eda Ece, ödül konuşmasına gelen tepkiler üzerine bir açıklamada bulundu. Dün gece yaptığı açıklamada Ece, “Ben özgür bir birey olarak kendi özgürlüğümü savunup başkasının özgürlüğünü savunmayacak zekada biri değilim. Fesatça ve negatifçe bakmak linççi tayfanın işi. Benim kötü niyetle kimsenin acısını, travmasını tetikleyecek bir şey söyleme amacım asla yoktu” dedi. Bu yeni bir açıklamada bulunan oyuncu, “Ben sanki depremzedelerin acısını ve travmasını tiye almış, espri yapmışım gibi lanse ediliyorum. Konuşmanın tamamını dinlemeyenler bana ‘bunu da yapamazsın’ diyor. Ben kimsenin acısının, travmasının ve felaketinin mizahını yapmadım. Ben sadece bir sandık şakası yaptım. Orada da ben eleştiririm ama siz yönetim şeklinde memnun olduğunuzu söylersiniz bu da sizin görüşünüz olur. Fikir ayrılığı olabilir, herkesin kendi görüşü. Ben sadece bunun şakasını yaptım” sözlerini kullandı.