RTÜK Kızılcık Şerbeti’nin Yayınını Kesti, Sanatçılardan Tepki Yağdı

0
193

Kızılcık Şerbeti’ne RTÜK’ün verdiği ceza için çıkartılan yürütmeyi durdurma kararına yapılan itiraz kabul edildi. Dizinin 23. Bölümünün gösterimi engellendi. Sanatçılar bu sansürü eleştirdi

Show TV’de Cuma günleri yayınlanan Kızılcık Şerbeti adlı dizinin dün akşam (14 Nisan 2023) yayınlanması gereken 23. bölümü, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kararıyla yayınlanmadı. Dizinin yayınlanacağı saatte Erdoğan’ın sözleriyle açılan bir İslamofobi belgeseli yayınlandı.

Diziye kadına şiddet gerekçesiyle verilen beş hafta yayın yasağı ve 1,5 Milyon TL para cezası, Show TV’ye 1 Nisan 2023 günü tebliğ edilmişti. Bu karara Show TV’nin itirazı sonrası, mahkemeden durdurma kararı çıkmış ve 7 Nisan günü dizinin 22. bölümü yayınlanmıştı.

RTÜK mahkemeden çıkan yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmişti. Dizinin gösterimine saatler kala RTÜK tarafından yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazın Ankara 23. İdare Mahkemesince kabul edildiği ve yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığı RTÜK yetkililerince şifahen Show TV’ye tebliğ edildi.

Show TV resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 2023/12 sayılı toplantısında alınan 15 No’lu kararı uyarınca, ‘Kızılcık Şerbeti’ dizimizin yayını durdurulmuş ve yerine RTÜK tarafından kanalımıza yayınlanmak üzere gönderilen belgeseller yayına alınmıştır” denildi.

Sanatçılardan tepkiler

Sıla Türkoğlu, Evrim Alasya, Barış Kılıç, Müjde Uzman, Sibel Taşçıoğlu, Ceren Karakoç ve Doğukan Güngör’ün rol aldığı Kızılcık Şerbeti’nin gösteriminin engellemesi üzerine dizinin oyuncularından ve diğer sanatçılardan bu sansürü eleştiren açıklamalar geldi.

Sıla Türkoğlu: “Her gün yüzlercesine maruz kalınan, defaatle sessizleştirilen bir halk yaşanırken; üstelik safi anlatılan, her karakterinde birilerinin hikayesini bulduğu, aksine dayatılan her düşünceyi bir arada yaşamaya, yaşarken varolmaya, anlatmaya çalışan ekibimiz ve bizimle bu yola gönül vermiş, zaman ayırmış olan izleyicilerimizin bu yaptırıma maruz bırakılmasını kabul etmiyoruz. Emek verilen her şey değerlidir. Sanat ve sanatçı cezalandırılamaz. Bu değersizleştirilmeyi hak etmiyoruz.”

Barış Kılıç: “Kan kusup Kızılcık Şerbeti içmek. Tam da bunu anlatmak istemiştik.”

Müjde Uzman: “Önce son dk yasak, sonra tamam yayınlayın, sonra ne alakaysa ‘İslamofobi’ konulu, belgesel demeye dilimin varmadığı bir yayın? Propagandaya karşıyız deyip üstelik? Hem de zorla hem de ülke dingonun ahırıymış gibi kararsız kararlarla? Müdahale mi deseydim yoksa!”

Evrim Alasya – “Kadına şiddetten rahatsız olanlar, gerçek hayattaki kadına şiddetten de bu kadar rahatsız oluyorlar mı? Bir sürü insanı bir anda işsiz bıraktılar. Vebali büyük.”

Doğukan Güngör: “Türk televizyon tarihinde kara leke.”

Ceren Karakoç: “14 Nisan 2023. Bugünü de unutmayacağız.”

Füsun Demirel: “5 bölüm ücret alamayacak Kızılcık Şerbeti emekçilerinin yanındayız. Bunun vebali üzerinizde RTÜK.”

Nurgül Yeşilçay: “Kızılcık Şerbeti’ne dayatılan uygulanan her neyse utanç verici! Bu halk bunu unutmaz.”

Pınar Deniz: “O kadar insanı ekmeğinden ediyorsunuz. Yazık gerçekten. Kızılcık Şerbetine Dokunma.”

Aslı İnandık: Şiddet iddiasıyla yayın durdurmak ha? Herkesi tek tek susturmakla, hoşunuza gitmeyene bariyer koymakla olmaz. Yeter, biz artık yorgunuz, öfkeliyiz ama yalnız değiliz. Artık siz de görüyorsunuz ki peşine kitleleri sürükleyip giden diziler bile karşınızda duruyor! Biz kalabalığız.

Mustafa Sandal: “İtiraz hakları bile elinden alınan emekçiler ve oyuncular! #KızılcıkŞerbeti dizisine uygulanan ‘aşırı ceza uygulaması’nı ve sansürü kınıyorum! Ah be Ali Sunal, sen konuştun, başka dizi sansürlendi. Sen yine de susma, oyuncularımız susmasın, sanat susmasın. Geçmiş olsun tüm ekibe.