RTÜK’ten Dijital Platformlara Gözdağı

0
181

RTÜK “kırmızı çizgileri”ni duyurduğu yeni açıklamasında internet üzerinden yayın yapan platformlara gözdağı verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) resmi web sitesinde “Kamuoyunun ve yayıncılarımızın dikkatine” başlığı ile bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada “Son dönemde vatandaşlarımızdan da bu platformlara ilişkin çokça şikâyet almaktayız. Alo 178 RTÜK İletişim Hattı, CİMER gibi mecralar üzerinden fazlaca vatandaş bildirimi kayıtlarımıza girmiştir” denildi.

RTÜK açıklamasında kurumun “kırmızı çizgileri” sıralandı ve özellikle “internet tabanlı platformlar” hedef alındı. Açıklama sonunda ise yaptırım uyarısı yapıldı:

“… iyi niyetli çabalarımızın dikkate alınmaması veya yapıcı uyarılarımıza riayet edilmemesi durumunda ise RTÜK en ağır müeyyideleri uygulamaktan çekinmeyecektir.”

RTÜK Başkanı’nın “kırmızı çizgisi” Cumhurbaşkanı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin ise RTÜK’ün bu açıklamasını twitter adresinde paylaştı ve büyük harflerle “kabul edilemez”leri sıraladı. Bu listede Cumhurbaşkanı da bulunuyor. Şahin’in açıklaması şöyle:

“Aile kurumumuzu incitici, manevi ve kültürel değerlerimize saldıran, toplumsal sağlığı tehdit eden sapkın ilişkiler içeren, mizah programlarında dini değerlerimize hakaret eden, devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde yapılan yayınlar KABUL EDİLEMEZ.”

Mizah programları neden özellikle belirtildi?

Şahin’in “mizah programlarında dini değerlerimize hakaret” bölümünü paylaşımına alması son günlerde Doğu Demirkol’a yönelik sürdürülen “sosyal medya linçi”ni akıllara getirdi. Doğu Demirkol, bir dijital platformda yayınlanan “Doğu” adlı dizisinde “İslami değerleri aşağıladığı”, “Sahabe isimleriyle dalga geçtiği” iddiasıyla geçtiğimiz hafta hedef haline gelmişti.