Sanatçılar Özgür Sanat Meclisi’nde Bir Araya Geldi

0
161

500’ün üzerinde sanatçı, siyasetçi ve sanatseverin çağrısıyla 17 Nisan’da Kadıköy Gazhane’de toplanan Özgür Sanat Meclisi, sanatın farklı dallarında yaşanan baskı ve sorunları konuşmak üzere bir araya geldi.

“Sanatçılar konuşuyor” temalı toplantıda sanatçıların örgütlenmesi ve kolektif hareket için çağrı yapılırken özgür bir sanat için en büyük engellerin siyasi baskıların yanı sıra ekonomik yetersizlikler olduğunun altı çizildi.

Gölge Kültür Sanat Merkezi (GKSM), Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) yöneticilerinin de katıldığı toplantıda HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve Yeşil Sol Partisi Milletvekili adayı Kerem Fırtına da yer aldı.

Özgür Sanat Meclisi | Gazhane | Kadıköy – 17 Nisan 2023

“Sanat Her Zaman Politiktir”

Toplantıda konuşan Karşı Sanat üyesi Feyyaz Yaman, “Sanat her zaman politiktir. Özgürlük talep ederken bu politiklikten güç alarak yürüyeceğiz. Sanatın siyasetle ilişkisinin bir belleği vardı. Bu bellek mekânlarımızda, bedenlerimizde buraya kadar erişti,” sözleriyle sanatın politikliğinin altını çizdi.

Yazar, şair ve senarist Eşber Yağmurdereli ise “Türkiye en zor dönemden geçiyor deniyor ama sanatçılar olarak başlangıcından beri hep ağır şartlar altında yaşadık,” sözleriyle sanatçıların özgürlüğe olan ihtiyacını vurguladı. “Yazdığınız roman poşete giriyorsa, çektiğiniz film gösterilemiyorsa sorun vardır. Özgürlükler demokrasinin asli unsurudur ve bu ülkede buna en çok ihtiyaç duyan sanatçılardır,” diyen Yağmurdereli, sanatçıların siyasetçilerden ricacı olarak özgürlük kazanmasının mümkün olmadığını, özgürlük için mücadele etmek gerektiğini, Özgürlük Meclisi’nin amacının özgürlük mücadelesinde başarıya ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

Özgür Sanat Meclisi | Gazhane | Kadıköy – 17 Nisan 2023

Sanatçılar Kent Meclisleri Kuracak

Gazete Duvar’ın haberine göre, toplantıda, Özgür Sanat Meclisi altında örgütlü bir adım atmak ve özgür bir sanat ortamı için çabalamak konusunda çağrı yapıldı.  Toplantıda alınan karara göre, seçilen 10 sanatçı bundan sonra Kent Meclisleri kurarak, sanatçılar arasında örgütlenmeyi sağlayacak.