TCDD’den Kısa Filme Dava: “Ticari Reklam Denmişti”

0
385

TCDD, Marmaray sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kaos GL‘nin Kamu Spotu başlıklı kısa filmi için şikâyetçi olduğunu duyurdu. Marmaray’da çekilen film için yapımcıların reklam filmi izni aldığı halde kısa film çekmesi gerekçe olarak gösterildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Marmaray sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile KAOS GL’nin kısa filmi için şikâyetçi olduklarını duyurdu. Filmin yapımcısı NORR Film’e yönelik bulunulan şikâyette, alınan iznin ticari reklam izni olmasına rağmen videonun Kamu Spotu başlığıyla sunulması gerekçe gösterilirken “Görüldüğü üzere Müvekkil Genel Müdürlük bilgisinin bulunmadığı bir olay ve çekim nedeni ile ülkemizin kutuplaştırılması çalışmalarına dâhil edilmeye çalışılmaktadır. Zira her gün yüz binlerce vatandaşımıza hizmet veren Marmaray trenlerinin toplumun hassas noktalarını rahatsız eden birtakım olaylarla gündeme gelmesi gerçekten de endişe verici olup kabul edilebilir bir durum değildir,” ifadeleri kullanıldı.

“Toplumun Hassas Kesimi Rahatsız Edildi”

Verilen şikâyet dilekçesinde, filmin Facebook üzerinden değil de X üzerinden paylaşılması da “verilen izne uygun değildir” şeklinde değerlendirilirken “Müvekkil adeta organize ve kötü niyetli bir şekilde desteklemediği ve dahil olmak istemediği bir grup tarafından yanıltılmıştır ve toplumun hassas kesiminin rahatsız edilmesine, istemi dışında dahil edilmiştir,” ifadeleri yer aldı.

Film, KAOS GL hesabından “KAMU SPOTU: Ayrımcılığa, baskıya, şiddete, nefrete karşı el ele! 29. yaşımızda elimizi uzatmaya devam ediyoruz. Biliyoruz ki o el havada kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. El ele büyüdük, el ele yürüdük, el ele verirsek hayat bayram olur...” ifadeleriyle paylaşılmıştı.

https://twitter.com/KaosGL/status/1705534753271607630?s=20