Tiyatro Kooperatifi: Özel Tiyatrolar Bu Vergi Yükünü Kaldıramaz

0
218

72 özel tiyatronun oluşturduğu Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların ‘tacir’ statüsünde görüldüğünü ve ağır vergi yükü altına alındığını açıkladı.

Her geçen gün artan vergi oranları özel tiyatroların yaşamını sürdürmesini zorlaştırıyor. 72 özel tiyatronun oluşturduğu Tiyatro Kooperatifi, yaptığı bir açıklama ile 7 Temmuz 2023 günü açıklanan vergi yükünün azaltılmasını talep etti.

Açıklamada pandemi ve deprem felaketi nedeniyle perdelerini açamadıkları, ardından ağırlaşan ekonomik koşulların özel tiyatroları daha sert bir sürece soktuğu hatırlatıldı ve “Mevcut mevzuatta özel tiyatroların ‘tacir’ olmasına bağlı olarak artan vergi oranları, özel tiyatrolar için hayatta kalmayı giderek imkânsız hale getiriyor” denildi.

Açıklama şöyle devam ediyor:

“Anayasanın 64. Maddesi, ‘sanatın ve sanatçının korunması’ üzerinedir. Özel tiyatroların varlığının korunması, değerlendirilmesi ve desteklenmesi için gereken tüm tedbirlerin alınması elzemdir. Tiyatro Kooperatifi olarak, alanımızın sürdürülebilirliğini her zamankinden çok daha ciddi bir şekilde tehdit eden ağır vergi yükünün azaltılmasını ve sanatın ve sanatçının korunmasını talep ediyoruz.

Özel tiyatroların üzerindeki ‘tacir’ statüsüne bağlı ağır vergi yükünün azaltılmasını hedefler ve beklerken, bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanan yeni oranlarla daha da artırıldığını öğrendik. Tekrar ediyoruz: ‘Özel tiyatrolar bu vergi yükünü kaldıramaz!’”