Hi Barbie! Hi Ken!

0
392

Uzun aradan sonra ne yaptınız, bu başlık da nedir, şimdi de film mi yorumlayacaksınız diyebilirsiniz ama merak etmeyin. Barbie filmini inceleyen, etkileyici yazılar çoktan yazılmıştır, daha da yazılacaktır elbet. Bu yazı filmin fragmanının bizde yaratacağı etkileri hakkında.

Zamanında yüksek lisans ödevi olarak uzun incelemeler yaptığım sevgili Barbie ile ilgili sizi ayrıntılara boğmayacağım. ‘Sevgili’ diyorum çünkü milyonlarca çocuk gibi ben de onunla oynadım, sayesinde çokça hayaller kurdum.

Barbie 43 Yıl Sonra Yeniden Yıldız

Geleneksel aile mantığıyla dünyamıza 1959 yılında giren Barbie 1961 yılında Ken’i hayatına dahil ederek ‘ideal çift’ örneği oluşturmuştu. 43 yıl sonra çiftimiz birbirinden ayrılarak daha kaliteli vakit geçirme zamanı geldiğini anlamışlar. Daha da özgürleşen ‘Barbie’ şimdilerde +13 izleyici sınırı ile çekilen filmi ardından çocuk, ergen, yetişkin herkesi peşinden sürüklüyor.

Oyuncak Barbie

Yazının başında bahsettiğim gibi ‘Barbie’ o zamanlar bizim için sadece bir oyuncaktı. Belirgin vücut hatları ile tam bir yetişkindi. Ve biz onunla hayal ettiğimiz yetişkin dünyamızı kurar orada saatlerimizi geçirirdik. İstediğimiz mesleklere bürünür, seçtiğimiz mesleklerin güzel ve zor yanlarını değerlendirirdik. Bakın oyuncak deyip geçmeyin birkaç saatlik oyunda bile hayata dair ne kadar önemli çıkarımlarda bulunurduk. Biz o zamanlar kendi küçük dünyamızda uzun süre ev işi yapmanın ne kadar sıkıcı olacağını bile keşfetmiştik.

Diyeceksiniz ki her şey bu kadar güzel miydi? Tabi ki hayır. Yıllar sonra ‘Barbie’nin eşsiz vücudunun, ergenlikte olan çocukları derinden etkilediği fark edildi. Oyuncak firması geç de olsa balıketli ‘Barbie’ leri piyasaya sürdü. Üstelik anne rolünün yanı sıra çocuklar için yüzlerce farklı meslekte ‘Barbie’leri ortaya çıkarttı.

Benim anlatmaya çalıştığım bir oyuncağın çocuklarda yaratacağı hayal dünyası ve ardında kurduğu bağlam ile oluşturduğu etki…

Film Barbie

Konu buralara nereden geldi diye sorabilirsiniz. Filmi vizyona girmeden 2 ayda 100 milyon izlenen fragmanlarından, içimizi gıdıklayan rengarenk tanıtımlardan! Önümüze düşen ‘Hi Barbie! Hi Ken!’ tiktok video akımlarından ve hatta pembelere bürünerek çekilen fotoğraflardan diyebilirim.

Gerçek Barbie ve Ken’ler

Bu yazı, dikkatini derin bir konuya yoğunlaştırmak ve başka konularla ilgili bağlantıları kurmakta zorlanan çocuklarımız için. Onların ilgisini ancak renkler, ışıltılar, sesler ve o kısacık eğlenceli videolarla çekebildiğimizi kabul etmeliyiz.


Teknolojik gelişimler ve dijital dönüşümün, hayatlarımızı değiştirmeye başladığını, daha önceki yazılarımızda bolca konuştuk.

Değişimin Parçası Olmalıyız!

Evet, değişimin bir parçası olmalıyız. Çocukların sürüklendiği bu ışıltılı dünyayı eleştirmek yerine biz de bu yeni dünyaya dahil olmalıyız. Onların çok sevdiği bu rengarenk ve hareketli dünyayı sesler ve görüntüler eşliğinde sınıflara taşımalıyız. Farklı araçlar ve sınırsız hayal gücümüz ile hazırlayacağımız her yeni materyali, var olan eğitim sistemimizde bolca kullanmalıyız.

Unutmayın ki iyi bir ‘fragman’ dersi izleyecek kitleyi meraklandırır ve odaklanmasını destekler.