Munzur Festivali’nde Sahne Alacak Gruplara Yasak

0
184

21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak gruplara yasak getirildi. Festivalde sahne alması planlanan Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Ermenistan’dan Veradardz Folk Grup, Tunceli Valiliği kararıyla festival programından çıkarıldı.

Bu yıl 21.’si gerçekleşecek Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacağı duyurulan Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Ermeni dans grubu Veradardz Folk Grup, Tunceli Valiliği tarafından festival ‘uygun’ bulunmadı. Üç grup da festival programında çıkarıldı.

Gazete Duvar’dan Duygu Kıt’ın haberine göre festival tertip komitesinden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Tunceli Valiliği’nin 28 Temmuz tarihli 2023/275 sayılı yazısı gereğince Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup’un festival programında yer almasının ‘uygun görülmediği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programı kapsamında Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup’un sahne alamayacakları, ancak geri kalan festival programının merkez ve ilçelerde tüm coşkusuyla aynen uygulanacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Aynı Karar Gerekçesiyle Geçen Yıl Festival İptal Edilmişti

Geçen sene planlanan festivalde yine Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin programdan çıkarılması istenmişti. Dersim’e gelmek isteyen grup üyeleri hakkında il sınırları içine giriş yasağı konulmuş, sanatçılar Muti Köprüsü’nde bekletilerek şehre alınmamışlardı. Festival, 2020 ve 2021 yıllarında pandemi nedeniyle yapılamamıştı. 2022’de de yasak kararı üzerine Tertip Komitesi tarafından Tunceli Valiliği’ne tepki olarak merkezde iptal edilmişti.