RTÜK’ten Disney Plus’a Soruşturma

0
184

Disney Plus’ın Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin çağrısı üzerine “Atatürk” dizisini yayınlamayacağı iddialarının ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, inceleme başlattıklarını açıkladı.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Disney Plus’a fragmanı paylaşılan “Atatürk” dizisini yayınlamama çağrısı yapmıştı. Dijital yayın platformu Disney Plus’ın “Atatürk” dizisini yayınlamayacağı iddia edildi.

İddiaların ardından Twitter hesabından açıklama yapan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Disney Plus hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Şahin, “Disney + isimli dijital medya hizmet sağlayıcının yerli içerik olan ‘Atatürk’ dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığına dair kamuoyuna yansıyan bilgilerden hareketle kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.” dedi. “Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir” diyen Şahin “Basına yansıyan Ermeni lobisi müdahalesi iddiaları titizlikle araştırılmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Siyasilerden Tepki Yağdı

İddiaların ardından İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla platforma tepki gösterdi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Daha önce gelen haklı tepkiler üzerine yayınlanacağını duyurdukları ‘Atatürk’ dizisini bu kez Ermeni lobisinin baskı ve yönlendirmesiyle yayından kaldırma kararı aldığını” iddia etti. Zorlu, “Disney Plus’ı uyarmak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk demek Türk Milleti demektir. Türkiye düşmanlarının yalan kampanyasına alet olunmamasını diliyoruz.” dedi. Zorlu ayrıca “Böyle bir karar alındığı takdirde söz konusu platforma üye olan tüm vatandaşlarımızı üyeliklerini sonlandırmaya çağırıyoruz” sözleriyle Disney Plus’a yönelik uyarıda bulundu.

Sarıgül’den Boykot Çağrısı: Üyeliğinizi İptal Edin

CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül de sosyal medya hesaplarından paylaştığı video ile Disney Plus’a tepki gösterdi. Sarıgül, “Disney, Atatürk’ümüzün filmini oynatmadın, yasak koydun. Türkiye’deki, dünyadaki bütün yurttaşlarımdan rica ediyorum, Disney üyeliğini iptal ediyoruz. Sen Atatürk’ümüze bakamazsın sen kim oluyorsun!” sözleriyle boykot çağrısı yaptı.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de sosyal medya paylaşımında “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çekilen dizinin diaspora ve lobi faaliyetleriyle engellenmesi asla kabul edilemez. 29 Ekim’de kendi platformunuz üzerinden, tüm dünyaya açık bir şekilde diziyi yayınlayacağınızı duyurmanızı bekliyorum Disney Plus” dedi.

Ömer Çelik: Utanç Verici

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Amerika merkezli bir dizi/film platformunun Ermeni lobisinin baskısına boyun eğerek ‘Atatürk’ dizisini yayınlamadan yayından kaldırması utanç vericidir. Söz konusu platformun bu tutumu, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır” sözleriyle platformu eleştirdi. Çelik “Daha önce çeşitli vesilelerle ifade ettiğimiz gibi ABD’deki bu sözde soykırım şebekesi, tarihi olayları yalan siyasetine alet etmektedir” dedi. “Bu lobinin yegâne amacı, defalarca görüldüğü üzere Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de mani olmaktır” diyen Çelik “Bu şebekelerin faaliyetleri, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti karşısında hiç hükmündedir. Bu şebekelere boyun eğenler utansın” ifadelerini kullandı.