Sedat Aral’ın Gözünden: “Kapitalist Terörizm ve Din”

0
503

2016’ya girdiğimiz ilk günlerde Türkiye, hem iç hem de dış dünya açısından bakıldığında, ciddi bir dönüşüm ve belirsizlik süreci yaşıyor. Günceli tecrübeyle birleştirmek gerektiğine, gündeme bakarken araştırmanın önemine ve bilginin paylaşıldıkça daha çok öğrenildiğine inanıyorum. Yavaş yavaş unutmaya başladığımız “tarafsız muhabirlik” bakış açısına asıl şimdi daha çok ihtiyacımız var. 
Ben daha gazeteci olmayı hayal eden bir ortaokul öğrencisiyken, O foto muhabirliğine başlamış, şimdi karşımda oturuyor, çalışarak hazırladığım sorulara uzun cevaplar vermek üzere… Neredeyse dünyanın her köşesinde yaşanan onlarca savaşa ve çatışma ortamına tanıklık etmiş, yetkili ve etkin isimlerle görüşmüş, kelimelerini yazarken de konuşurken de tecrübelerine dayandırarak seçen, kan kokan devrimlerin, darbelerin ve katliamların nadir günlüklerini tutmuş bir savaş muhabiri, onlarca belgesele imzasını atmış bir belgesel yapımcısı, gazeteci Sedat Aral.
1965’de Siirt’te doğan Sedat Aral,  gazetecilik kariyerine 1986 yılında Güneş Gazetesi’nde foto muhabiri olarak başladı. 1987-1992 yılları arasında Nokta Dergisi’nde,  1992’den 1996’ya kadar ise Sipa Press ve Asia Week (Time Asia) dergilerinde Türkiye temsilcisi olarak görev yaptı. Aynı yıllarda Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde muhabirlik yapmaya devam etti. Kariyeri boyunca 22 farklı çatışma bölgesinden Türk ve dünya medyasının önde gelen mecraları adına muhabirlik yapan Aral, 1996 yılında İngiltere’ye yerleşti. 4 foto muhabiri ile birlikte İngiltere’de “ISF” ajansını kurdu. Dünya medyasında ve Türkiye’de yayınlanan birçok seri belgeselin ve belgesel filmin fikir sahipliği, araştırması ve yapımcılığını gerçekleştiren Aral, şimdilerde televizyon ve sinema belgeselleri alanında, danışmanlık ve yapımcılık yapıyor. Aral Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca’yı iyi düzeyde konuşuyor. Bunun dışında Farsça, Kürtçe, İbranice ve Afganistan’da konuşulan Dari ve Urduca’ya da konuşma dili olarak hakim.  Halen İngiltere’de yaşayan Sedat Aral evli ve iki erkek çocuk babası.  
Bazen yazdığı 140 karakterlik tek bir tweet ile karmaşık gündemimizi özetleyen Sedat Aral ile uzmanlık alanlarından biri olan Ortadoğu’da yaşanılanlar ve medya konusundaki tecrübeye dayanan çıkarımlarını paylaşmak üzere, İstanbul’a geldiği soğuk bir kış gününde buluşup uzun bir sohbet gerçekleştirdik. Çarpıcı ve farklı cevaplarla dolu röportajımızın birinci bölümünde, “Kapitalist Terörizm ve Din” başlığı altında, insanlık tarihi boyunca yaşanılan farklı oluşumlardan yola çıkarak bugünümüze baktık. 
İyi okumalar… 
Röportaj: M. İrem Afşin
Fotoğraflar: Ali Fuat Karasu