Ahlat Ağacı Senaristinden Eleştirmenlere Tehdit Mesajı

0
304
SENARİST AKIN AKSU’DAN KUTSAL MOTOR YORUMCULARINA TEHDİT - 1

TRT’nin dijital platformu Tabii’de yayınlanacak ‘Ufuklar ve Sınırlar’ adlı dizinin senaristliğini üstlenmesi gündem olan, aynı zamanda ‘Ahlat Ağacı’ ve ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmlerinin de senaristi olan Akın Aksu, kendisini eleştiren Kutsal Motor yorumcularına tehdit içerikli bir mesaj gönderdi.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Ahlat Ağacı’ ve ‘Kuru Otlar Üstüne’ gibi filmlerin senaristlerinden olan Akın Aksu, sinema eleştirmenlerine tehdit içerikli bir mesaj gönderdi.

‘Kutsal Motor’ adlı YouTube kanalının ‘Kıraathane’ isimli programında, sinema eleştirmenleri tarafından TRT’nin dijital platformu Tabii’de yayınlanacak olan olan ‘Ufuklar ve Sınırlar’ adlı dizinin senaristliğini Akın Aksu’nun üstlenmesi gündeme getirilmişti. Programda Kaan Karsan, Hasan Cömert ve Zeynep Ocak, Aksu’ya yönelik eleştirilerini dile getirmişti.

Zeynep Ocak, Kıraathane’nin 10 Kasım’da yayınlanan bölümünde, yaptıkları eleştirilerin ardından Akın Aksu’nun kendisine tehdit mesajı attığını ifade etti.

Ocak’ın aktardığına göre Aksu, “Hakkımda hiçbir şey bilmeden ileri geri konuşmuşsun. İstanbul’da oturuyorum. 1 yıl Cihangir, 4 yıldır da Kurtuluş’ta oturuyorum. ‘Adamcağız’ değilim. Bunu iyice bir öğren, hocam diyerek sergilediğin o tavırları sana yediririm” ifadelerini kullandı.

“Senin gibi kompleksli, derinliksiz insanları ele almıyoruz”

Aksu, mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Gelelim diziye, projeden korkmana gerek yok. Çünkü Cihangir’de senin gibi kompleksli, seçkinci, trajedisi görünmeyecek kadar derinliksiz ve boyutsuz insanları ele almıyoruz. Biz daha çok sinemacıları, yani kendimizi ön plana alarak eleştiriyoruz ve Zeki’ymiş [Demirkubuz], Nuri Bilge Ceylan’mış hepsini elekten geçiriyorum. Aynı kendimi geçirdiğim gibi. TRT meselesini de açıklayayım. Bildiğin gibi TRT ve Kültür Bakanlığı’ndan fon almak yurtdışı fonlar için büyük referanstır ve bu yüzden sağcılar değil, solcu, Kürt ve feminist sinemacı arkadaşlarımız da devletin kuyruğundadır. Ben de her platformda iş yaparım, umurumda bile olmaz.” 

“Yanındaki erkeklerin telefon numarasını yolla”

Ocak’ın aktardığına göre Aksu, programın diğer yorumcularından Hasan Cömert ve Kaan Karsan’ın numaralarını ise şu şekilde istedi:  

“Bana yanındaki erkeklerin telefon numarasını yolla. Bir de o zavallıların numaralarını bulmaya çalışırsam sinirim katlanacak. Arkadaşlarının cezaları ve pişmanlıkları kat kat artacak.”

Akın Aksu, tehdit mesajının ardından Instagram hesabından da Kutsal Motor ekibini hedef alan bir paylaşımda bulundu, “Hakkımda kullandığınız tüm zedeleyici ve hakaret içeren kelimelerin hesabını vereceksiniz” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Kutsal Motor ekibinden Hasan Cömert, “Herhangi bir hakaret etmedik. Aksine başka projelerde yer almasının daha doğru olduğunu söyledik. Bazı programlarda, bazı isimleri daha sert eleştirmemize rağmen bu tür durumlarla karşılaşmadığımız için böyle bir reaksiyon beklemiyorduk. Projenin yönetmeni 22.45’de Zeynep’i aradı, açmadı çünkü ortada bir tanışıklık yok. Ertesi gün öğle saatlerinde malum mesajlar geldi. Tehdit dolu ve üslubu korkunç bir mesaj attı Aksu. Biz de buna programda cevap verdik. Bu kişinin sektör ve dünyaya bakışı görülsün istedik. Program yayınlandıktan sonra mesajla tacizine devam etti. Ortada karşılıklı bir mesaj trafiği yok. Özellikle de Zeynep’e karşı yazdı mesajları” dedi.

Zeynep Ocak ise, yaşananların onur nişanesi olduğunu belirtirken Aksu’nun senaristliğini yaptığı dizinin yönetmeninin Kültür Bakanlığı proje onay kurulunda olduğunu ve Aksu’nun duruşunun iktidardan güç alarak bu cüreti sergilediğini söyledi.

Kutsal Motor’a Dayanışma Mesajları

Sinema dünyasından, tehdit alan eleştirmenlere dayanışma mesajları yayınlandı. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), sosyal medyadan yayınladığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Senarist Akın Aksu’nun Kutsal Motor ekibinden Zeynep Ocak’a gönderdiği taciz ve tehdit dolu mesajı kınıyoruz. Hiçbir gerekçe, eleştirmenlerin doğrudan hedef alınmasının, tehdit edilmesinin bahanesi olamaz. Üyelerimizden Kaan Karsan’ın da yer aldığı meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzun altını çizerken sinema dünyasını da bu davranışa karşı tavır almaya davet ediyoruz.”

Altyazı Dergisi ise şu açıklamayı yaptı:

Kutsal Motor’daki meslektaşlarımızın senarist Akın Aksu’nun Zeynep Ocak’a gönderdiği mesajla taciz ve tehdit edilmesini kınıyoruz. Kültür sanat emekçilerinin, görüşlerini tehdit ve taciz korkusu hissetmeden özgürce ifade edecekleri alanlar oluşturmasını daima destekleyeceğiz.”

Sinema sektöründeki kadınların oluşturduğu #SusmaBitsin platformu da dayanışma mesajı yayınlayarak, “‘Ahlat Ağacı’ ve ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmlerinde Nuri Bilge Ceylan’la çalıştığı için ismini duyduğumuz senarist Akın Aksu’nun Kutsal Motor ekibinden Zeynep Ocak’a gönderdiği tehdit mesajıyla ilgili tüm sinema sektörünü tutum almaya davet ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz