Altın Portakal Jürisi: Sansür Yaptırımını Kabul Etmiyoruz

0
370

Antalya Altın Portakal Film Festivali Jüri Üyeleri belgeseli “Kanun Hükmü” gösterim programından çıkarılan yönetmen Nejla Demirci’ye destek açıklaması yaptı.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde belgesel kategorisine yer alan “Kanun Hükmü” filmi, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla festivalden çıkarılmasının yankıları sürüyor.

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması Seçici Kurulu bölümlerinde görevli jüri üyeleri, bu kararı protesto etti.

Festivalde Demet Akbağ, Ayşegül Aldinç, Onur Saylak, Özcan Alper, Mehmet Günsür, Ali Aga, Sema Kaygusuz, Behiç Ak, Zeynep Dadak, Deniz Tortum, Elif Refiğ, Hazar Ergülü, Paolo Bertolin, Ali Ercivan, Hakan Bıçakçı, Anna Maria Aslanoğlu, Ezel Akay, Engin Palabıyık, Senem Erdine ve Ahmet Gürata bulunuyor.

Jüri üyeleri yönetmen Nejla Demirci’yle dayanışma içerisinde olduklarını vurgulayarak, jüri görevlerini ancak ‘Kanun Hükmü’ filminin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınması durumunda yerine getireceklerini açıkladılar.

“Filmlerde suç unsuru arayan bu bakışı kabul etmiyoruz”

Açıklama metni şöyle

“Ülkemizin en köklü film festivalinde Nejla Demirci’nin ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin ani bir kararla yarışma programından çıkarılmasını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladık.

“Filmlerde suç unsuru arayan bu bakışı ve sansür yaptırımının normalleşmesini kabul etmiyoruz. Yıllardır süren Antalya Altın Portakal Film Festivali geniş bir mutabakatla topluma aittir. Demokratik ilkelerden, ifade özgürlüğünden ödün veremez. Bu bağlamda sanatçılar için güvenli bir alan olmaya devam etmesi yaşamsaldır. Jüri üyeleri olarak bizler de meslektaşlarımızla yan yana durmayı görev biliyoruz.

“Aşağıda imzası bulunan jüri üyeleri olarak, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki görevimizi, ‘Kanun Hükmü’ filminin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınmasıyla yerine getirebileceğimizi kamuoyuna duyururuz.”

Ne olmuştu?

“Kanun Hükmü”nünü festival programından çıkarıldığını Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu yazılı açıklama yaparak duyurmuştu.  Boyacığolu Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen “Kanun Hükmü” filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği saptadıklarını aktardı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan yönetmen Nejla Demirci ise, belgeselde kanun hükmünde kararname ile görevlerinden ihraç edilen doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın hikayesini anlattıklarını belirtti. Demirci ve Karataş hakkında yargılama süreci olmadığını sözlerine ekledi.