İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği’nden Grev İptaline Tepki

0
383

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanları, Belediye-İş Sendikası önünde protesto eylemi yaptı. Şehir Tiyatroları’nın da dahil olduğu grev, sendikanın işverenle anlaşması sonucu iptal edilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın da dahil olduğu Belediye-İş Sendikası, grev kararını iptal etti.

İBB Şehir Tiyatroları’nda kadrolu işçi statüsünde çalıştırılan sanatçı ve teknik ekibi de kapsayan grev kararının iptal edildiğini, İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) sosyal medya platformlarından yaptığı açıklamayla duyurdu.

Gece yarısı imzalanan anlaşma protesto edildi

Karara tepki gösteren çalışanlar dün (23 Eylül 2023) akşam saatlerinde Fatih’teki Belediye-İş Sendikası İstanbul Şubesi yerleşkesi önünde protesto eylemi yaptı.

Grup adına gazetecilere açıklama yapan belediye işçisi İbrahim Dalkılıç, grev haklarının kısıtlandığını savundu:

“Talebimiz insanca maaş alıp, insanca hizmetimize devam etmek. 3,5 yıldır devam eden davayı bir gecede masada sattılar. Kimseye haber vermediler. ‘Arkadaşlar, fiyat budur, kabul ediyor musunuz, greve mi gitmek istiyorsunuz?’ demeleri gerekirken ‘Biz yaptık oldu.’ modeline getirdiler. İnsanların da sabrı taştı.”

Protestocu grup, sendika yetkilileriyle görüşene kadar eylemlerini devam ettireceklerini bildirdi.

Ne olmuştu?

Şehir Tiyatroları’nın kadrolu işçi statüsünde çalışan sanatçı ve teknik ekibinin de üyesi olduğu Belediye-İş Sendikası ile İBB arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde “günümüz enflasyon şartlarının altında zam teklifi verildiği” gerekçesiyle 23 Eylül 2023 günü grev kararı alınmıştı. Grev kararının iptal edilmesi neticesinde İBB Şehir Tiyatroları da perdelerini 4 Ekim’de açacak.

Kaynak: Aydınlık – Belediye çalışanlarından grev iptaline tepki