Gezi Davası’nda Çiğdem Mater’e “Belgesel Çekmeye Teşebbüsten” 18 Yıl Ceza

0
450

Gezi Parkı davasında Yargıtay, aralarında Osman Kavala ve Çiğdem Mater’in de bulunduğu beş sanık hakkındaki cezayı onadı. Karara göre, Çiğdem Mater Utku Gezi Parkı direnişiyle ilgili belgesel çekmek üzere hazırlık yaptığı iddiasıyla 18 yıl hapis cezasına mahkûm edildi.

Gezi Parkı davasında Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18 yıl hapis cezasını onadı.

Osman Kavala, “Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ceza alırken Mater’le birlikte TİP milletvekili Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden “Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan 18’er yıl ceza aldılar.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen aynı davada yargılanan Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkında 25 Nisan 2022’de tarihinde verilen 18’er yıl hapis cezaları ise Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Çekilmemiş Belgeselin Hazırlıkları Suç Sayıldı

Kararda, Osman Kavala “Anadolu Kültür A.Ş.’de görevli olan sanık Çiğdem Mater Utku aracılığıyla ‘Video İşgal (Videoccupy)’ isimli belgeselin hazırlık çalışmalarını takip ettiği, bu ve buna benzer faaliyetleri de bir ya da iki sayfalık göstermelik projeler hazırlatmak suretiyle Anadolu Kültür A.Ş. üzerinden fonladığı” şeklindeki ifadelerle suçlandı. Ayrıca kararda, Kavala’nın Anadolu Kültür AŞ. Tarafından 22 Nisan 2015’te düzenlenen “In Memoriam-24 Nisan” isimli konser gibi etkinliklerle “Ermeni soykırımı iddialarını dillendirmek suretiyle uluslararası alanda ülkemiz karşıtı lobi faaliyetlerinde bulunduğu” suçlaması da yer aldı.

“Film Festivaline Katılma” Suçu

Kararda, Kavala’nın Ermenistan/Erivan’da düzenlenen 10. Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali’ne Çiğdem Mater Utku ile birlikte katılması da suç unsuru olarak yer aldı. Kararın devamında, “bu festivale giderken de Videoccupy grubuna İngilizce olarak hazırlattığı Gezi Parkı olaylarına ilişkin 15 dakikalık amatör görüntüyü yanında götürerek festivalde bulunan çeşitli belgesel yapımcıları ile planladığı Gezi Parkı belgeselinin hazırlığıyla ilgili görüşmeler yaptığı” ifadeleriyle Çiğdem Mater ve Osman Kavala’ya yönelik suçlamalar yer aldı. 

Karar metninin tamamına ulaşmak için tıklayınız