Bir Kitabevi Daha Kapanıyor: Ankara’da Evrensel’e Veda

0
233

Ankara’nın köklü kitapçılarından Evrensel, Temmuz ayı sonunda kapanacağını duyurdu. SÖZ Platformu’na konuşan kitabevi müdürü Ali Karapınar, ekonomik zorluklar nedeniyle kapanma kararı aldıklarını söyledi.

Haber: Tuğba Sivri

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’de kitabevleri ciddi ekonomik sorunlarla boğuşuyor ve her geçen gün bir yenisi kepenk kapatıyor. Ankara’nın köklü kitabevlerinden Evrensel de Temmuz ayı sonunda kapanacağını duyurdu. Platformumuzdan Tuğba Sivri, kitabevi müdürü Ali Karapınar’la bu kararın ardındaki nedenleri konuştu.

Karapınar Ankara’daki kitapçıların son yıllarda ekonomik zorluklara karşın ayakta kalmaya çabaladığını söylüyor. Ankara’nın köklü kitapçılarından Dost Kitabevi’nin bile sekiz şubesinden yedisini kapattığını belirten Karapınar, Dost ve Turhan gibi kitabevlerinin şu anda bulundukları mülkün sahibi oldukları için ayakta kalabildiğini söylüyor.

Toplumsal olaylar, pandemi, ekonomik krizle geçen zorlu sekiz yıl

Karapınar’a göre 15 Temmuz darbe girişimi, Güvenpark saldırısı, Gar patlaması gibi toplumsal saldırılar, sosyo-kültürel faaliyetleri derinden etkiledi ve üzerine de pandemi süreci yaşanınca kitabevlerinin yaşama şansları daha da azaldı.

Karapınar bu üst üste yaşananların bölgenin sosyolojik yapısını değiştirdiğini düşünüyor. Üniversite eğitiminin çevrimiçi hâle gelmesini de Kızılay’ın demografisini değiştiren diğer bir etken olarak görüyor.

Bir başka olumsuz gelişme de yayınevlerinin satış politikalarını zaman içinde değiştirmeleri olmuş. Ekonomik sıkışıklık içinde olan yayınevleri, hızlı ödeme alabilmek için daha çok internet satışını tercih ederek kitabevleriyle anlaşma yapmaktan kaçınmaya başlamışlar.

Kitabevi müşterinin azalmasına neden olan bu değişimlerin üzerine bir de özellikle son bir yılda yaşanan astronomik kira artışları eklenince Evrensel Kitabevi’nin kepenklerini kapatmaktan başka çaresi kalmamış.