Antalya Belediye Başkanı Böcek: Sansüre Karşıyız ama Festival Yönetimi Bağımsızdır

0
348

Muhittin Böcek Altın Portakal Film Festivali için ev sahipliği yaptıklarını yönetimin kararlarına karışmadıklarını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlen ve bu yıl 60.’sı yapılacak olan Altın Portakal Film Festivali’nde sansür krizi yaşanıyor.

Antalya belediye Başkanı Muhittin Böcek “Kanun Hükmü” adlı belgeselin Altın Portakal Film Festivali seçkisinden bir hafta içinde iki kez çıkarılması hakkında sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Antalya’nın CHP’li Belediye Başkanı, sansüre karşı olduklarını ancak Altın Portakal Film Festivali’nin bağımsız olduğunu ve kararlarına karışmayacaklarını belirtti.

Açıklama şöyle:

“Antalya Altın Portakal Film Festivali, tarihin en zorlu dönemlerinde var olmuş ve filmlerin sınırları aşan tüm duygularına ev sahipliği yapmıştır. İnsanlığın tarih boyunca yanında ve karşısında olduğu ne varsa, sanatla dile getirilmiş olmasına özgürlük olarak bakmıştır.

“Seçici kurullara, filmlerin içeriğine karışmadık”

“Antalya Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz 4 yıl boyunca; seçici kurulların oluşmasına, jürilerin belirlenmesine, filmlerin içeriğine ve filmlerin kazanıp kazanmaması konusuna hiçbir şekilde dâhil olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.

“Sansüre karşı duruşumuz net”

“Daha önceki yönetim tarafından festival kapsamından çıkarılan ulusal yarışma kategorisi, büyük emeklerle ve festivali özüne döndürme inancıyla bizim dönemimizde yeniden festival kapsamına alınmıştır. Bu karar bizim sansüre karşı olan duruşumuzun en net göstergesidir.

“Ev sahipliği görevi”

“Son 4 yıldır olduğu gibi, Antalya Büyükşehir Belediyesi filmlerin ve kurulan hayallerin büyümesi için festival süresi boyunca sadece ve sadece ev sahipliği görevini üstlenmektedir. Bu ev sahipliği uluslararası bir festival olan Altın Portakal Film Festivalinin bağımsızlığı ve özgür yapısı için kritik bir öneme sahiptir.

“Destek olacağız”

“Ulusal ve uluslararası faaliyetlerimizle; Antalya’mıza ve sinemaseverlere verdiğimiz sözü tutarak, çalıştığımız her alanda olduğu gibi sinema emekçilerinin gayretlerine daima destek olacağız.

“Cumhuriyetimizin 100. yılında Festivalimizin 60. yılını kutlarken Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni daha da ileriye götürmek için aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.”