Bursa’da Muhtarlık Kadın ve Erkeklerin Birlikte Eğlenmesini Yasakladı

0
204

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi’nde kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesi, “dinen uygun değil” denilerek yasaklandı. Karar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulanacak.

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı köylerden olan Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesini yasaklayan karara imza attı. Karaağız Yardımlaşma Derneği Başkanı Hayri Sönmez’in sosyal medyadan paylaştığı kararda şöyle denildi:

“Köy düğünlerimizde, sünnet cemiyetlerimizde, davetiye kartı haricinde yazma, çorap, gömlek gibi davetiyeler yasaklanmıştır. Düğünlerimizde, kınalarımızda, sünnet cemiyetlerinde, asker eğlencelerinde, erkek-kadın karışık oynanması dinimiz açısından ve köy halkından gelen şikâyetler üzerine uygun olmadığı görüşüne varılmıştır.

“Kadınlarımızın, cumartesi günleri düğün sahibinin belirlediği bir saatte kadınlara özel eğlence düzenlemesi uygun görülmüştür. Köy halkının uyması önemle rica olunur. Alınan kararlar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerlidir.”

Muhtar: Dinen kadınların yabancı erkeklerle eğlenmesini uygun görmüyorum

Cumhuriyet gazetesine açıklama yapan Karaağız Mahallesi muhtarı Arif Yılmaz, gerekçeyi şöyle açıkladı:

“Düğünlerde ve kınalarda yabancı yerlerden gelen insanlar olduğu için kadınlar rahatsız oluyor. Buna engel olabilmek için köy heyetiyle birlikte böyle bir karar aldık. Düğünlerde yalnızca kadınların eğlenmesi için iki saatlik bir süre ayrılacak. Ben dinen eşimin ve kızımın yabancı erkeklerle aynı yerde oyun oynamasını uygun görmüyorum. Kadınların rahatsız olduğu birçok olay yaşadık. Bu nedenle böyle bir karar aldık.”