Disney 10 Kasım’dan Bir Gün Önce Meclis’te “Atatürk Dizisi” Savunması Yapacak

0
50
Disney Atatürk

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Atatürk dizisini yayınlamayan Disney Plus temsilcilerini 10 Kasım öncesi 9 Kasım’da komisyona davet etti. Komisyon “Türk milleti adına” özür bekliyor.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı. Komisyonda, Disney Plus’ın Atatürk dizisini yayınlamama kararı görüşüldü. Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, Disney’in yaptığının açık bir sansür hak ve hürriyetlerin ihlali olduğunu öne sürdü.

Komisyon özür bekliyor

Yayman ayrıca özür beklediklerini söyledi:

“Belgeselin Disney Plus mecrasında değil, televizyonda yayınlanması doğrultusunda bir karar alındı. Bunu da doğru bulmuyorum. Disney Plus yetkililerinin bu konuda Türk milletinden özür dilemesini bekliyoruz. Alınan kararın sebebini kendilerinden dinlemek istiyoruz. Onun için Disney temsilcilerini komisyona davet etmenin çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.”

Neden 9 Kasım?

Yayman ayrıca, Disney yetkililerinin 9 Kasım’da gelerek komisyonda sunum yapacağını, 10 Kasım Atatürk’ün vefatının 85’inci yıl dönümünden bir gün önce 9 Kasım’da komisyona gelmelerinin anlamlı olacağını belirtti.

CHP fikir beyan etmedi

Komisyonun CHP’li üyesi Tuncay Özkan, dizinin içeriği ve muhtevası hakkında herhangi bir fikirleri olmadığını aktararak, “Filmin içeriğini bilmiyoruz. Görmeyi, izlemeyi, değerlendirmeyi doğru buluruz” dedi.

Disney Atatürk olayı nedir?

Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği “Atatürk” dizisinde Mustafa Kemal Atatürk’ü, Aras Bulut İynemli canlandırıyor.

Disney Plus 2023 yılı içerisinde dizinin yayınlanacağını açıklamıştı. Ancak Disney Plus, Temmuz ayı sonunda sürpriz bir karar alıp platformdaki tüm yerli içerikleri kaldırma kararı aldı. Bu karar sonrası yerli yapım olan “Atatürk” dizisinin de yayınlanmama durumu oluşunca Türkiye kamuoyundan tepkiler geldi. Bunun üzerine Disney Plus, “Atatürk” dizisini yayınlayacağını duyurmuştu.

The Armenian National Committee of America (Amerika Ermeni Ulusal Komitesi – ANCA) önce 31 Temmuz 2023 tarihinde Disney’in diziyi göstermemesi için yaptıkları çağrıya destek verenlere teşekkür etti.

Ardından 1 Ağustos günü twitter adresinden Disney Plus’ı etiketleyerek diziyi yayınlanmama çağrısını yineledi.

Türkiye kamuoyunda ise bu kampanya eleştirildi ve Disney’in Ermeni lobisine boyun eğdiği eleştirileri yapıldı.

RTÜK devrede

Disney Plus’ın Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin çağrısı üzerine “Atatürk” dizisini yayınlamayacağı iddialarının ardından, 2 Ağustos 2023 tarihinde RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, inceleme başlattıklarını açıkladı.

Sinema ve televizyonda yayınlanacak

FOX ve Lanistar Medya, 3 Ağustos 2023 tarihinde “Atatürk” yapımının iki film olarak televizyonda ve sinemalarda yayınlayacağını duyurmuştu. İlk filmin ilk gösterimi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda FOX TV’de yapılacak ve ardından 3 Kasım’da vizyona girecek. İkinci film ise, 22 Aralık’tan itibaren sinemalarda olacak. Her iki film de 2024 yazında FOX ekranlarında yer almaya başlayacak.