Disney Plus’tan Atatürk Dizisi Açıklaması: Tepkiler İnceleniyor

0
174

Atatürk dizisini yayınlamaktan vazgeçtiği iddia edilen Disney Plus Türkiye’den bir yetkili, tepkilerin yurt dışına raporlandığını, bir kısım kullanıcının da hesaplarını iptal ettiğini açıkladı. Yetkili “tepkiler inceleniyor” dedi.

Atatürk dizisini platformunda yayınlamaktan vazgeçtiği iddia edilen Disney Plus’ın Türkiye’deki yetkilisi, Disney’e raporlama yaptıklarını belirtti. Yetkili, ‘Disney Türkiye’den çekilecek’ iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

“Atatürk’ü görmek istemeyen kesimler var”

Tele1.com.tr’den Egehan Erkün’e açıklamalarda bulunan yetkili, gündemdeki tepkiler üzerine Disney’in yurt dışı bürosuna rapor hazırladıklarını belirterek, “Bizler aldığımız çağrılar neticesinde dosya oluşturup yurt dışındaki ekibe raporluyoruz. Aslında sosyal medyadaki spekülatif bir olaydan ibaret bir algı yaratıldı. Atatürk’ü görmek istemeyen kesimler var. Onların başlatmış olduğu bir kampanya. Bizlere olumlu ya da olumsuz herhangi bir bilgi henüz verilmedi” dedi.

“Yayınlanırsa tüm dünyaya yayınlanacak”

Yetkili Disney’in global şirketinde konuyla ilgili inceleme yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Atatürk içeriği yayınlanırsa, tüm dünyada yayınlanacak. Global bir tartışma diyebiliriz. Yurt dışında yayınlanmasını istemeyenler var. Global içerik olduğu için ülkelerden alınan geri bildirimler önemli. Tepkiler ne kadar fazla olursa o kadar göz önünde oluyor. Türkiye tarafından yerel raporlamamızı yapıyoruz. Açıklama yapılmamasının sebebi, halen inceleme yapılması. Bu tepkiler inceleniyor. Yurt dışı tarafı olarak belli bir plan yaptıklarını düşünüyoruz ama durumu değerlendirme süreci var.”

“Disney yerli içerikleri kaldırmıştı”

Disney’in yurt dışındaki ekibinin tepkileri incelediğini belirten yetkili henüz kesin bir karar iletilmediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bundan birkaç ay önce bazı yerli içerikler kaldırılmıştı. Sadece global içerikler kalmıştı. O dönem de yine ‘Atatürk’ ile ilgili sosyal medyada bazı paylaşımlar yapılmıştı. O zaman bir dosya oluşturup yurt dışındaki birime raporluyorduk. Şimdi de benzer bir durum oldu. Yine dosya oluşturuyoruz. Kaldırılacak ya da kesinlikle yayınlanacak diye bir bildirim yapılmadı. Muhtemelen bir iki gün içinde duyuru yapacağız. Eğer kaldırılma kararı varsa Disney paylaşım yapıyor”

“Türkiye tarafında olumsuz algı oluştu”

‘Ermeni lobisinin paylaşımlarının ardından Türkiye’deki kullanıcıların aboneliklerini iptal etmeye başladıklarını’ kaydeden yetkili, “Türkiye tarafında yaşananlar şu anda olumsuz bir algı oluşturuyor. Biz dosyamızı ilettik geri dönüş bekliyoruz. Disney Plus’tan abonelik iptalinin sayısını göremiyoruz. Ama aldığımız çağrılarda bir kısım izleyici aboneliğini iptal etti. Bazıları ise aboneliğini sürdürüp süreci izliyorlar. Sosyal medyada eski paylaşımların da altında hastagh ile tepkiler veriliyor. Netlik kazanması isteniyor. Bugün veya birkaç gün içinde Disney Plus’ın global bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Hem Atatürk dizisi ile ilgili hem de ‘baskı, lobi’ iddialarıyla ilgili açıklama yapılmasını talep etti” diye konuştu.