Tarsus Tiyatro Günleri’nde Oynanan Oyun Hakkında İnceleme Başlatıldı

0
189

Tarsus Tiyatro Günleri kapsamında oynanan Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi oyunu hakkında AKP’li meclis üyesi tarafından suç duyurusunda bulunulmasının ardından Mersin Valiliği inceleme başlattı.

Tarsus Belediyesi’nin düzenlediği kırsal ve merkez mahallelerde ücretsiz tiyatro gösterilerinin yapıldığı Tarsus Tiyatro Günleri programında bulunan Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi oyunu hakkında Tarsus Belediye Meclisi’nin AKP’li üyesi Abdurahman Altınsucu suç duyurusunda bulundu.

Altınsucu, oyunun TCK 226. Maddesiyle düzenlenen “müstehcenlik” ve TCK 216. Maddesiyle düzenlenen “dini değerlere hakaret” suçlarını işlediğini iddia etti.

Çarşaflı bir kadın ve “Hacı”

Abidin Yağmur’un ArtıGerçek’teki haberine göre, oyunda yer alan çarşaflı bir kadın ve ‘Hacı’ adlı karakterle “dini değerlerin aşağılandığı” iddia ediliyor. Oyun suç duyurusundan önce de sosyal medyada hedef gösterilmişti.

Valilik inceleme başlattı

Suç duyurusunun ardından Mersin Valiliği bir açıklama yayınlayarak oyun hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Tarsus İlçemizde 30 Temmuz’da ‘Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi’ isimli Tiyatro oyunu sergilenmiştir. Oyunda Müstehcen’ ve ‘Dini inanç değerlerini aşağılayan’ ifadeler kullanıldığı, gösteri yapıldığı ve bu oyunun çocuklar tarafından da izlendiği tespit edilmiştir. Valiliğimizce konuya ilişkin kapsamlı inceleme başlatılmış, aynı mahiyette Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması üzerine Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz de müdahil olmuştur” denildi.