Emek ve Özgürlük İttifakı: Türkülerin Özgürce Söyleneceği Bir Yaşamı Kuracağız

0
155

Kadıköy Rıhtım’da öldürülen Kürt müzisyen Cihan Aymaz için düzenlenen basın açıklamasında sanatçıların kriminalize edilip hedef haline getirildikleri ifade edildi.

Emek ve Özgürlük İttifakı, sokak şarkıcısı Cihan Aymaz’ın dün Kadıköy’de öldürülmesi hakkında bir açıklama yaptı. Kadıköy iskele meydanında yapılan basın açıklamasına katılanlar “Anadile yönelik ırkçı saldırılara karşı türkülerin özgürce söyleneceği bir yaşam kuracağız” yazılı bir dövizin arkasında toplandı.

Açıklamaya ittifak bileşenleri, çok sayıda kişi ve Aymaz’ın ailesi katıldı. Açıklamayı Emek ve Özgürlük İttifakı adına Özlem Özdemir okudu.

Cihan Yılmaz’ın yıllardır Kadıköy’de sokak sanatçısı olduğuna ve Kürtçe şarkılar söylediğine dikkat çekilen açıklamada, “Tekçi anlayışın ve faşizmin sembolü olmuş bu şarkıyı [Ölürüm Türkiye’m] söylemeyi reddedince tartışma çıkmış ve katil cebinde önceden hazır ettiği bıçağı çıkarıp Cihan’ın kalbine saplayarak müzisyen Cihan Aymaz’ın yaşamını yitirmesine neden olmuştur” denildi.

Açıklamada ayrıca muhalif sanatçıların iktidar tarafından kriminalize edilip hedef haline getirildiği vurgulandı:

“Sanatı ve sanatçıyı kendi tekeline almaya çalışan iktidar, müzisyenlere sahne verilmesini engellemekle kalmıyor, sokaklarda müzik yapmaya çalışan sanatçıları da kriminalize ederek hedef haline getiriyor. Sanat her yerde kendini var etmeye devam edecektir. Tüm dillerin ve kültürlerin ezgileri bu sokaklarda, meydanlarda özgürce çalınıp söylenene kadar mücadeleyi büyüteceğiz.”

Basın açıklamasının ardından Aymaz’ın öldürüldüğü alana toplu yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyen grup Türkçe ve Kürtçe “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganı attı. Alanda beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildikten sonra sokak sanatçıları Aymaz için şarkılar söyledi.

“Tayyip muhtaç etmiş kuru soğana” türküsü

Cihan Aymaz, 30 Ocak’ta Vatandaş TV için verdiği sokak röportajında Mahzuni Şerif’in şarkısından uyarlayarak söylediği bir şarkı yüzünden hakkında soruşturma açıldığını ve mahkemeye gidip ifade verdiğini söylemişti.

Aymaz türkünün sözlerini “Yoksulun sırtından doyan doyana/ Bunu gören yürek nasıl dayana/ Tayyip muhtaç etmiş kuru soğana/ Bilmem söylesem mi, söylemesem mi?” şeklinde söylemişti. Sokak röportajında “Sonum cezaevi de olsa ben yine söyleyeceğim. Benim sonum kurtuluşum yok” demişti.

Aymaz’ın bu röportajını HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü, Twitter adresinden paylaştı.

İHD: “‘Ölürüm Türkiye’m’ söylemediği için öldürüldü”

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu’nun Twitter hesabından bir açıklama yayınlandı ve Cihan Aymaz’ın öldürülmesinin ırkçı bir cinayet olduğu öne sürüldü.  Açıklamada şöyle denildi: 

“Kürt sokak müzisyeni, HDP gönüllüsü Cihan Aymaz ‘Ölürüm Türkiye’m’ şarkısını söylemediği gerekçesiyle ırkçı fail Mehmet Caymaz tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Bu, ırkçı bir cinayettir! Failin en üst sınırdan cezalandırılmasını istiyoruz.”

Aymaz’ın “Ölürüm Türkiye’m” şarkısını söylemediği için öldürüldüğünü Ferhat Encü de iddia etti. Encü, öldürülen Aymaz’ın gönüllü HDP çalışanı olduğunu ve olayın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Fotoğraf: Mazlum Bucuka