Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yargı Dizisini RTÜK’e Şikayet Etti

0
222

Yargı dizisi bakım kuruluşlarını ve kuruluşlarda kalan çocukların psikolojik gelişimlerini olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı rahatsız etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kanal D’de gösterilen Yargı dizisinin bu haftaki bölümünde, “Bakanlığa bağlı çocuk bakım kuruluşlarında büyüyen çocukların istismar edildiği, kuruluşlarda görev alan personelin organize suç örgütü üyesi olup çocukların istismarına zemin hazırladığı” iddia edildiğine kanaat getirdi. 

Bakanlık, dizinin bakım kuruluşları ile kuruluşlarda kalan çocukların psikolojik iyilik hallerine zarar verebileceği gerekçesiyle dizinin ilgili bölümüne yönelik Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikâyette bulundu.

“Kamuoyunda infial”

Şikâyet dilekçesinde, dizilerde işlenen konulara ve olaylara ilişkin hazırlanacak içeriklerde korunma altındaki çocukların ikincil örselenmesine sebebiyet verilmemesinin ve Bakanlık hizmet politika ve modellerine yönelik hassasiyetle yaklaşılmasının önemi vurgulandı.

Dilekçede ayrıca, “Bakanlığımızın hizmetleri ve çocuklarımız hakkında olumsuz yayınlar ile kamuoyunda infial oluşturan bu gibi durumlar toplumun vicdanını oldukça rahatsız etmektedir” ifadesine yer verildi.

Yargı dizisi hakkında

Yönetmenliğini Ali Bilgin ve Beste Sultan Kasapoğulları’nın üstlendiği, senaryosunu Sema Ergenekon’un yazdığı Yargı dizisinin ilk bölümü 19 Eylül 2021 tarihinde Kanal D’de yayınlandı.  Başrollerini Kaan Urgancıoğlu ile Pınar Deniz’in paylaştığı dizide, bir cinayet aydınlatmaya çalışan bir avukat ve bir savcının hikâyesi anlatılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz