Kızıl Goncalar Dizisinin Mekân İzinleri İptal Edildi

0
247

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü iptal gerekçesi olarak Kızıl Goncalar’la ilgili oluşan kamuoyu baskısını ve RTÜK’ün inceleme başlatmasını gösterdi

FOX TV’DE yayınlanan Kızıl Goncalar dizisine yönelik, fragmanının yayınlanmasının ardından başlayan hedef göstermeler, tehditler ve engellemelere bir yenisi eklendi. Gazeteci Birsen Altuntaş’ın sitesinden duyurduğu habere göre İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü, Kızıl Goncalar dizisinin çekildiği iki mekân için alınan izinleri iptal etti.

Dizide müdürlüğe bağlı Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (HEVKA) bulunduğu Bayrampaşa Medresesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı’nın (Siyasal Vakfı) binası kullanılıyordu.

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü, Kızıl Goncalar’ın yapımcı firması Gold Film’e iptal gerekçesi olarak diziyle ilgili oluşan kamuoyu baskısını ve RTÜK’ün inceleme başlatmasını gösterdi.

İsmailağa cemaati hedef gösterdi, RTÜK takibe aldı

Başrollerinde Özcan Deniz ve Özgü Namal’ın yer aldığı ve Atatürkçü bir hekim olan Levent ile bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in hayatlarının kesişmesini konu alan dizi, fragmanı yayınlandığı günden beri iktidara yakın medyanın ve cemaatlerin hedefinde.

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak, “dindar insanların sahtekar ve bağnaz olarak tasvir edildiğini” belirterek diziyi hedef gösterdi. Yeni Akit haberine “Kızıl Goncalar dizisinde skandal! İslam’a açılan savaş!” başlığını attı. İsmailağa cemaati dizinin kaldırılması için sosyal medya hesabından çağrı yaptı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’in dizi hakkındaki şikâyetleri incelediklerini açıkladı.

Dizinin yapımcısı Gold Film bu gelişmeler üzerine dizide anlatılanların kurgudan ibaret olduğuna dair bir açıklama yayınlandı. Açıklamaya rağmen dizinin İstanbul-Şişli’deki tanıtım afişlerine boyalı saldırı düzenlendi. Gold Film artan baskı nedeniyle dizi setindeki güvenliği artırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz