RTÜK’ten Kızıl Goncalar dizisine gözdağı: “Şikâyetler kayıt altına alındı”

0
230

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, ilk bölümü yayınlanan Kızıl Goncalar dizisi hakkında yaptığı açıklamada, kuruma gelen şikâyetlerin kayıt altına alındığını açıkladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin FOX TV’de ilk bölümü 18 Aralık 2023 tarihinde yayınlanan “Kızıl Goncalar” dizisine sosyal medya hesabından gözdağı verdi.

RTÜK Başkanı “FOX TV’de yayına giren son diziye ilişkin çağrı merkezimiz aracılığı ile vatandaşlarımızın şikâyet bildirimleri titizlikle kayıt altına alınmaktadır. Tüm şikâyetler, söz konusu yayın kuruluşunun denetimi ile sorumlu üst kurul uzmanlarımız tarafından incelenmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullandı.

Kızıl Goncalar Yeni Akit ve Yeni Şafak’ın hedefinde

“Kızıl Goncalar” dizisi Yeni Şafak ve Akit gazetelerinin hedefi oldu.

Başrollerinde Özcan Deniz ve Özgü Namal’ın yer aldığı dizi, Atatürkçü bir hekim olan Levent ile bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in hayatlarının kesişmesini konu alıyor.

Fragmanı sansüre uğradı, tarikatın ismi değişti

Dizi, henüz ilk bölümü dahi yayınlanmadan, fragmanında geçen “Görev yaptığım yerdeki tarikat vardı ya Ahiler, onlardan biriyle yolum kesişti”, “Bunlar yıllarca insanların inançlarını kullandılar. Korku salarak, ümit dağıtarak… Dikkat et, çok mülayim görünürler ama her şey beklenir” sözleri nedeniyle gericilerin hedefi haline gelmişti. Yapım şirketi daha sonra tanıtım filminde geçen “Ahiler” ifadesini çıkarmıştı.

Dizide konu edilen kurmaca tarikatın adı “Faniler” oldu.

İki gazeteden “İslam düşmanlığı” yorumu

Yeni Akit ve Yeni Şafak ilk bölümü yayınlanan diziyi aynı ifadelerle hedef aldı: “İslam düşmanlığını her fırsatta gözler önüne seren FOX TV için sosyal medya harekete geçti. İslam’ı, Tarikat ve Ahileri hedef alan sözlere Müslümanlar sessiz kalmadı. Skandal dizi ve yayınları yüzünden ‘RTÜK FOX TV İslam düşmanlığı yapıyor’ denilerek defalarca kez şikâyet edilen kanal için RTÜK yeniden göreve çağrıldı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz