Kürtçe Oyun Qral û Travîs’in Yasağı Kalktı, Turne Devam Ediyor

0
46

Ağrı, Antep, İstanbul ve Adana’da gösterimine izin verilmeyen oyunun yasağı kalktı. Turne İstanbul, Siirt ve Diyarbakır ile devam edecek.

Şano Ar tarafından Kürtçeye çevrilen ve oyuncu Deniz Özer ile Bahoz Özsunar’ın oynadığı “Qral û Travîs” (Kral ve Travis), turnesi devam ederken gerekçe gösterilmeden 23 Ocak’ta Ağrı’da, 10 Şubat’ta Antep’te, 16 Şubat’ta İstanbul’da, 18 Şubat’ta ise Adana’da yasaklanmıştı.

“Qral û Travîs”in Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklanması sonrası Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın devreye girerek oyun hakkındaki yasağı kaldırdığını yazmıştı.

Ahmet Hakan yazınca

Hürriyet gazetesinin yayın yöneteni Ahmet Hakan 18 Şubat 2024 tarihli “Kürtçe Tiyatro Yasaklanamaz” köşe yazısında, “Devletin Kürtçe televizyon yayıncılığı yaptığı bir ülkede bu yasak çok saçma” diyerek “Qral û Travîs”in yasaklanmasını eleştirmişti. Ahmet Hakan bir gün sonra “Ali Yerlikaya Kürtçe Tiyatro Yasağını Yasakladı” başlığıyla yayınladığı yazısında İçişleri Bakanlığı’ndan telefon aldığını ve bakan Ali Yerlikaya’nın “Böyle yasak olmaz” dediğinin kendisine aktarıldığını belirtmişti.

Ahmet Hakan’ın yazısından bir gün sonra yasağın kalkması sonrasında Adana’daki 20 Şubat tarihli gösteri için engel çıkarılmadı. Oyun 21 Şubat’ta İzmir’de, 22 Şubat’ta ise Ankara’da sahnelendi.

“Qral û Travîs”in gelecek programı

İstanbul7da yapılamayan gösterin 27 Şubat Salı günü Sahne Dragos’ta yapılacak. Şano Ar ekibi ardından Siirt’te 2 Mart Cumartesi günü Siirt Barosu Konferans Salonu’nda, 3 Mart Pazar günü Mardin’de Yay Grand Otel Cemal Yay Kongre Salonu’nda ve ardından 15 ve 16 Mart günleri Diyarbakır’da Amed Şehir Tiyatrosu Sahnesi’nde sahne alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz