Mahkeme Kuzey Fest Yasağını Onayladı, Gerekçe Gizli Kaldı

0
192

Organizatör firmanın yürütmeyi durdurma talebi ile Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyu görüşen mahkeme, oy birliği ile Kuzey Fest yasağını onayladı.

3-6 Ağustos tarihlerinde 24 sanatçının katılımıyla Sinop’ta yapılması planlanan ancak Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu’nun gerekçe göstermeden “uygun görülmemiştir” diyerek yasakladığı 4. Kuzey Fest yasağına yargıdan da “dur” çıkmadı.

Valilik Yasakladı, Yargı Onayladı

Kuzey Fest’in dördüncüsü gerçekleştirilmek üzere 21 Temmuzda Sinop Valiliğine başvuru yapıldı. Valilik 26 Temmuz’da hiçbir gerekçe göstermeden “uygun görülmemiştir” diyerek yasak kararı verdi. Bunun üzerine organizatör firma, yürütmeyi durdurma istemiyle aynı gün Samsun 3. İdare mahkemesine başvuru yaptı. Mahkeme 28 Temmuz’da ara kararla, bir gün süre vererek Sinop Valiliği’nden savunmasını istedi.

Gerekçe “Gizli”

Mahkeme Sinop Valiliği’ne daha önce üç kez onay verdiği Kuzey Fest’i bu yıl neden uygun görmediğini sordu. Mahkemenin sorusunda “istihbarat birimlerinden gelen bilgi notu”nun bulunup bulunmadığı bilgisi isteniyordu.

Valilik bir gün içerisinde mahkemenin sorusunu yanıtladı. Samsun 3. İdare mahkemesi Valiliğin savunmasını değerlendirdikten sonra oy birliği ile “yürütmenin durdurulması isteminin reddine” karar verdi.

Valilik savunmasında etkinlikle ilgili bir istihbarat notu bulunduğunu ve notun “gizlilik” gerekçesiyle Mahkemeye fiziki olarak sunacaklarını belirtti. Bu istihbaratın neyi içerdiği mahkeme kayıtlarına geçmedi.