Sinop Valiliği’ne Mahkemeden Kuzey Fest Yasağı Sorgusu

0
191
Kuzey fest neden yasaklandı?
Sinop valiliği kuzey fest yasağı

Kuzey Fest yasağı sorgulanıyor. Samsun 3. Bölge İdare Mahkemesi, 3-6 Ağustos tarihlerinde 24 sanatçının katılımı ile Sinop’ta yapılması planlanan ancak Vali Erol Karaömeroğlu tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklanan Kuzey Fest için ara karar verdi. Ara kararda “Anayasal düzen tehdit altında mı?” sorusuna cevap istendi.

Sinop’ta üç yıldır vali onayıyla düzenlenen Kuzey Fest, valilik tarafından gerekçe gösterilmeksizin yasaklanmıştı. Organizasyon şirketi, 21 Temmuz tarihinde festival izin başvurusunda bulunmuş ve 26 Temmuz’da valilik tarafından verilen yanıtta hiçbir gerekçe gösterilmeden “uygun görülmemiştir” denilerek festival yasaklanmıştı. Kuzey Fest Yasağı bu tarihten beri gündemde.

Cumhuriyet’in haberine göre, organizasyon şirketi festivale günler kala verilen bu gerekçesiz yasağı Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

“Anayasal Düzeni Bozucu”

Üç senedir düzenlenen ve bu sene için on binlerce bilet satışının yapıldığı festival yasağına ilişkin Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin ara kararı, savunma için Sinop Valiliği’ne gönderildi. 

Savunma için 1 gün süre verilen ara kararda, Valilikten “halkı kin ve düşmanlığa sevk edici”, “Anayasal düzeni bozucu”, “mevcut hükümete isyanı teşvik edici”, “demokratik toplum düzeni sınırları ile Anayasal hak ve hürriyetlerin sınırlarını aşacak şekilde protesto gösterileri ile genel sağlık, genel ahlak ve kamu düzenine aykırı tutum ve tavırları teşvik edici provokatif eylemlerin yapılacağı”na dair istihbarat birimlerinden gelen bilgi notlarının bulunup bulunmadığı soruldu.  

Mahkeme ayrıca, bu konularda istihbarat varsa bunların da belgelendirilerek mahkemeye gönderilmesini istedi. Samsun 3. İdare Mahkemesi 1 günle sınırladığı savunmanın, belirtilen süre içinde verilmemesi durumunda eldeki bilgilere göre karar vereceğini de oybirliği ile karara bağladı.

Öte yandan Sinop Valisi Erol Kara Ömeroğlu’nun yasak kararı vermeden önce çeşitli kurumlardan görüş istediği de ortaya çıktı. Sinop İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bildirilen görüşte; 2020-2021-2022 yıllarında yapılan Kuzey Fest etkinliğinde yaşanan olumsuzluklar için “tüm toplumun genel güvenliğini, sağlığını, düzenini tehdit ve tehlike altına almayan münferit olaylar niteliğinde olduğu kanaatine varılmıştır” denilmesi ve kuzey fest yasağını açıklaması dikkat çekti.

“YASAĞIN YARGIDAN DÖNECEĞİNİ UMUYORUZ”

Cumhuriyet’in haberine göre, Mahkeme kararını değerlendiren Kuzey Fest organizatörü Serdar Can, Kuzey Fest Yasağı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Mahkemenin davalının savunmasını almak için böyle bir ara karar vermesini bekliyorduk. Mahkeme heyetinin önceki yıllarda yapılan etkinliği dikkate alacağına eminiz. 20-30 bin insanın bir arada eğlendiği bir etkinlikte 3 yıldır kayda değer hiçbir olay kayıt altında değildir. Sinop İl Emniyet Müdürlüğü kayıtları da bunu doğrular niteliktedir. Sinop Valiliği’nin gerekçesiz yasağının yargıdan döneceğini umuyoruz.”