Menderes Belediyesi Kadına Şiddet İddiası Nedeniyle Yüzyüzeyken Konuşuruz Konserini İptal Etti

0
187

Üyeleri Can Tunaboylu’nun kadına şiddetle suçlanmasının ardından Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun İzmir Menderes’teki konseri iptal edildi.

İzmir Menderes Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında yapılması planlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz konseri, grubun gitaristi Can Tunaboylu hakkında kadına şiddet iddiası nedeniyle iptal edildi.

Menderes Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, CHP’li bir belediye olarak İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanun’un desteklendiği belirtilerek, grubun gitaristi Can Tunaboylu hakkında söz konusu şiddet iddialarına duyarsız kalınamayacağını belirtildi.

Kadına şiddet iddiası

Menderes Belediyesi’nden yapılan açıklamada kullanılan ifadeler şöyle:

“… basına yansıyan haberlerde, müzik grubunun gitaristinin bir kadına şiddet uyguladığı iddiası gündeme gelmiş, işbu şiddet olayının yargıya intikal ettiği, tarafların bu yönde karşılıklı beyanlarda bulunduğu bilgisi paylaşılmıştır.

İstanbul Sözleşmesi

“Cumhuriyet Halk Partili bir belediye olarak İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 Sayılı Kanun’un yanında olduğumuzu; bu yöndeki mevzuatı desteklediğimizi her aşamada dile getirmiştik. Bilindiği üzere 6284 Sayılı Kanun potansiyel şiddetin önlenmesi, bu yönde önleyici tedbirlerin alınması adına mağdurun beyanını esas almaktadır. Bu beyan kesinlikle hükme etki etmemekte, yalnızca koruma mekanizmalarını devreye sokmaktadır. Kadın ve çocuklar gibi dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık uygulanmasının, şiddetle etkili ve bütüncül bir mücadelenin zorunlu unsuru olduğunun bilincindeyiz.

“Duyarsız kalmamız mümkün değildir”

“Anlatılan sebepler ile kadına yönelik şiddet iddiasının varlığı söz konusu iken bu duruma duyarsız kalmamız mümkün değildir. Toplumda şiddete yönelik farkındalığın ve anlayışın artırılması adına bunu görev bildiğimizi bildiriyor; 28 Ekim 2023 tarihinde saat 21.00’de gerçekleşmesi planlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz konserinin iptal edildiğini, yerine Ersin Şov ile sanatçı Ece Seçkin konserinin gerçekleşeceğini kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

Konserleri iptal edildi, gruptan sahne almayacağız açıklaması

Grup üyesi Can Tunaboylu’nun kadına şiddet gösterdiği haberinin kamuoyuna yansımasının ardından, Yüzyüzeyken Konuşuruz’un

İzmir Coffe Festival’deki ve Ankara’da Bilkent Sportfest’e vereceği konserler iptal edilmişti.

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu ise bir açıklama yayınlayarak bir süre sahne almayacaklarını ve Can Tunaboylu ile profesyonel ilişkilerini durdurduklarını belirtti.