Munzur Festivali’ne Katılan Şevin’e Soruşturma

0
193

Bu yıl 21’incisi düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alan sanatçı Șevin hakkında Grup Yorum’a uygulanan karara karşı sahnede yaptığı konuşma ve seslendirdiği ‘Șervano’ eseri sebebiyle soruşturma açıldı.

Gazete Duvar’da Duygu Kıt imzalı haberde Şevin’in kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiği ve “Şervano Suriyeli sanatçıların IŞİD saldırılarına yönelik yapmış oldukları bir eserdir” ifadesine yer verildi.

Habere göre ‘Suçu ve suçluyu övme’ ve ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı iddiasıyla Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma ile ilgili Șevin, “Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde vermiş olduğum konserde, Grup Yorum’a yönelik sahne yasağı kararına ilişkin yaptığım konuşma ve seslendirdigim ‘Șervano’ eseri sebebiyle hakkımda soruşturma açılmış. İkametimin bulunduğu her yer basılmış. Sosyal medya hesaplarımdaki tüm paylaşımlarım dosyaya konmuş. İfadelerimde de söyledim, hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Bu parçayı ilk kez okumuyorum ve birçok sanatçı seslendiriyor. Șervano, Suriyeli sanatçıların IȘİD saldırısına yönelik yapmış oldukları bir eserdir” dedi.

“Hakkımdaki soruşturma ve benzer kararlar festivallere katılmamamıza yöneliktir” diye konuşan Șevin, şunları söyledi: “Üzerimizde baskı kurulmak isteniyor. Halkın sanatçılarıyız biz, sahnede halkın problemlerini dile getirmek bizim görevimizdir. Grup Yorum’a yapılan büyük bir haksızlıktır, sahnede de bunu söyledim. Bu ülkede hala sanatçıdan yazardan çizerden korkuluyor. Bu, ‘seneye festival olursa Șevin katılmasın’ diye verilen bir gözdağıdır. Dersimli bir sanatçı olarak bütün festival programlarına katıldım davet edildiğim sürece de coşkuyla katılmaya devam edeceğim.”