Onur Şener Davasında Beraat Kararına Mahkeme Başkanından Şerh

0
186

Müzisyen Onur Şener cinayeti davasında gerekçeli karar açıklandı. Gerekçeli kararda mahkeme başkanı tutuklu üç sanıktan Semih Soyalp’in beraat etmesine şerh koydu.

Ankara’da müzisyen Onur Şener’in (45), eğlence mekanında istek parça çalmayı kabul etmediği için çıkan kavgada öldürülmesiyle ilgili görülen davada gerekçeli karar açıklandı. Gerekçeli kararda Mahkeme Başkanı Mehmet Ali Karaseyfioğlu tutuklu üç sanıktan Semih Soyalp’in beraat etmesine şerh koydu.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ali Karaseyfioğlu, Onur Şener’in, sanıkların fiziksel yapılarına göre daha iri yapılı ve kuvvetli olduğunu, bir veya iki sanığın direncini kırmasının mümkün görülmediği, ancak üç sanığın eylem birlikteliği içinde hareket etmesi halinde direncini kırmalarının mümkün olacağına dikkat çekerek Semih Soyalp’in de suçtan hüküm giymesi gerektiğini belirtti.

İki sanık için “kasten öldürme”

Sanık İlker Karakaş’ın, kırık bira bardağı ile Şener’in hayati bölgelerini hedef alarak birden fazla darbe ile yaralama eylemini gerçekleştirdiği, ani gelişen öldürme kastı ile saldırdığı ve ‘kasten öldürme’ suçunu işlediği belirtildi. Sanık Ali Gündüz’ün de arkadaşı İlker Karakaş’a engel olmak yerine, onun daha sonraki eylemlerini kolaylaştırır şekilde, elinde derin kesik ve kolunda orta derecede kemik kırığına neden olacak şiddette Onur Şener’le mücadeleye devam ettiği belirtildi. Ali Gündüz’ün, İlker Karakaş ile birlikte eylem birlikteliği ile güçlü fizik yapısına sahip olan Onur Şener’in direncini kırıp ‘kasten öldürme’ suçuna iştirak ettiğine dikkat çekildi.

Üç beraat

Beraat kararı verilen tutuklu sanık Semih Soyalp’in ise ani gelişen kavgayı ayırmaya çalışmasının dışında başka bir amaç içinde olduğu yönünde her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı belirtildi. Tutuksuz sanıklar Jale Erberk ve Gözde Gündüz’ün de doğrudan suça iştirak ettikleri veya eylemi kolaylaştırdıkları yönünde delil bulunmadığına dikkat çekildi.

Onur Şener cinayeti davasında ne olmuştu?

Onur Şener, geçen yıl 2 Ekim’de, Çankaya ilçesinde sahne aldığı eğlence mekanında istek parçayı çalmadığı gerekçesiyle çıkan kavgada boğazı cam bardakla kesilerek öldürülmüştü. Olaya karışan ve gözaltına alınan 5 kişiden bakanlıkta iş müfettişi İlker Karakaş (35), Ali Gündüz (36) ve savunma sanayi alanında elektrik mühendisi Semih Soyalp (36) tutuklanmış, Gözde Gündüz ve Jale Erberk serbest bırakılmıştı.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonunda tutuklu sanıklar İlker Karakaş ve Ali Gündüz’e ‘kasten öldürme’ suçundan takdir indirimi uygulanarak 25’er yıl hapis cezası verildi. Diğer tutuklu sanık Semih Soyalp ile tutuksuz sanıklar Jale Erberk ve Gözde Gündüz’ün ise delil yetersizliğinden beraatına karar verildi.