PTT Zammına Tepki: “Kitap Okumak Lüks mü?”

0
186

PTT, kitap ve dergilere uyguladığı ücret tarifesine %400 zam yaptı. Uzun zamandır kâğıt krizi, kur farkı gibi nedenlerle ekonomik sıkıntıda olan yayın dünyası için yeni bir zorluk anlamına gelen bu gelişme tepki çekti.

Şair Kaan Eminoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla bu durumu şöyle değerlendirdi: “PTT Kargo’nun kitap ve dergilere uyguladığı ücret tarifesinde değişikliğe gitmesi kültür hayatımıza büyük bir darbe vurmuştur. Zaten zorda olan yayıncılık sektörünü daha da zor duruma sokan bu tarife değişikliğinin iptal edilmesi kültür dünyamız için hayati bir zorunluluktur. Bunun için tüm yazar, şair, yayıncı, dergici, kültür emekçisi, siyasetçi ve bürokratları birlik olmaya davet ediyorum. Birlik olursak eğer PTT Kargo bu kararını gözden geçirerek tarife değişikliği kararını iptal edecektir”.

Kaan Eminoğlu Sosyal Medya Hesabından PTT Kargoyu eleştirdi.

Mahal Edebiyat dergisi de sosyal medya hesabından bu durumu eleştiren bir metin yayınladı. Metinde, “Küçük yayıncılar, kitap ve dergi fiyatlarını asgari oranda tutarak halkın yayınlara erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyordu. PTT’nin kitap kargo kampanyası da bu amaca destek sağlıyordu. Ancak en düşük kargo ücretinin 5 TL’den 20,75 TL’ye yükselmiş olması küçük yayıncıyı zor duruma sokarken halkın okuma alışkanlığına da müdahale edilmiş oluyor. Kitap okumak bir gerek midir, lüks müdür? PTT’nin bu kararını gözden geçirmesini istiyoruz” denilerek bu uygulamanın sanatsal ifade özgürlüğü açısından ne anlama geldiği belirtildi.