Sezen Aksu Yedi Yıldır Süren Telif Davasını Kaybetti

0
225

Sezen Aksu ‘Düğün Buketi’ adlı firmaya açtığı telif davasını kaybetti. Şarkılarının YouTube bağlantısının izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle 7 yıl önce açtığı davada mahkeme Aksu’yu haksız buldu.

Sezen Aksu’nun resmi Youtube kanalındaki şarkılarını ve kliplerini ’embed kod’ yöntemiyle kendi sitesinde paylaşan Düğün Buketi adlı firmaya açtığı dava sonuçlandı. 7 yıldır süren davayı Düğün Buketi kazandı.

Aksu’nun sahibi olduğu prodüksiyon şirketi S-N Müzik, DüğünBuketi.com ve DüğünYardımcısı.com’un da aralarında bulunduğu bazı internet sitelerinin imtiyaz sahiplerine “Manevi veya Mali Haklara Tecavüz” suçundan dolayı kamu davası açmıştı.

Firmanın CEO’su Bilgehan Yılmaz, S-N Müzik’in arabuluculuk sürecinde kendisinden her bir dava için ayrı ayrı maddi tazminat talep ettiğini dile getirdi ve ekledi:

“Bazılarından 80.000 TL’lere varan tazminatların talep edildiğini ve bazı site sahiplerinin hukuk birimleri olmaması nedeniyle bu bedelleri ödemeye boyun eğdiklerini öğrendik.”

Aksu’nun dava açtığı Kültür Servisi da davayı kazanmıştı

Sezen Aksu’nun prodüksiyon şirketi yine aynı sebeple Kültür Servisi adlı internet sitesine açtığı davada da, Kültür Servisi beraat etmiş ancak davadan bir süre sonra ‘ekonomik koşullar’ nedeniyle site kapanmıştı. Kültür Servisi ayrıca davanın sonuçlanmasının ardından Sezen Aksu’dan özür beklediklerini ifade etmişlerdi.