Sibel Tekin Davasında İki Bilirkişi Raporuna Rağmen Mahkeme Bilgisayar İncelemesi İstedi

0
335

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in yargılandığı davada, ek bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Raporda “keşif yaptığına yönelik bulgu olmadığı” vurgulanmasına rağmen mahkeme bilgisayar incelemesi istedi.

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in belgeselinde ‘polis ve cezaevi aracını çektiği’ ve böylece ‘terör örgütü adına keşif yaptığı’ iddiasıyla yargılandığı davaya gönderilen ek bilirkişi raporunda da keşif yapıldığına yönelik bulguya rastlanmadı. Mahkeme buna rağmen, Tekin’in bilgisayarının incelenmesini istedi.

Karanlıkta Başlayan Hayat’ belgeseli için sabah saatlerinde işe giden insanları çekerken ihbar edilen, polis ve cezaevi aracını çekerek “terör örgütü adına keşif yaptığı” iddiasıyla dava açılan belgeselci Sibel Tekin’in üçüncü duruşması bugün görüldü. Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Tekin, avukatları ve izleyiciler katıldı.

MLSA’dan Sibel Yükler’in haberine göre, duruşmada, Tekin hakkında mahkemenin talep ettiği ek bilirkişi raporu okundu. İlk raporda yer alan bulguya paralel biçimde, ikinci raporda da incelenen altı videonun hiçbirinde polis ve cezaevi araçlarının özellikle çekildiğine yönelik bulguya rastlanmadığı, kamera açısına giren polis araçları ile diğer araçlardan hiçbirinin kamera ile takibinin yapılmadığının görüldüğü, hiçbir araca zoom yapılmadığının ve özellikle polis aracı veya belirli bir servis aracının kaydının yapılmadığının tespit edildiği vurgulandı.

Mahkeme, bilirkişi raporları ve Tekin’in avukatının talebine rağmen, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden gelecek Tekin’in bilgisayar incelemesinin beklenmesine karar vererek, duruşmayı 5 Aralık’a erteledi.

Belgeselci Sibel Tekin Davası hakkında

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin, ‘Karanlıkta Başlayan Hayat’ belgeseli için 15 Aralık sabah saatlerinde Ankara’nın Tuzluçayır semtinde yaptığı çekimi tamamladıktan sonra ihbar edilmiş, 16 Aralık’ta ev baskınıyla gözaltına alınarak, 17 Aralık’ta da tutuklanmıştı.

İddianamede, “belgesel adı altında örgüt talimatıyla keşif yaptığı” öne sürülen Tekin’in hangi örgüte üye olduğu belirtilmemiş; buna rağmen Tekin’in örgüt üyeliği”nden cezalandırılması istenmişti. 30 Ocak’tan bu yana tutuksuz yargılanan Tekin’in ilk duruşması 23 Şubat’ta görülmüştü.