Üç Sivil Toplum Kuruluşu “Muzır” ve “Toplatma” Kararlarını Eleştirdi

0
160

Türkiye Yayıncılar Birliği, PEN Türkiye ve Türkiye Yazarlar Sendikası son günlerde yoğunlaşan kitap yasaklama kararlarına karşı açıklama yaptı.

2023 yılının ilk üç ayında iki yetişkin kitabı muzır ilan edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, 2018 Temmuz’dan 2022 Aralık sonuna kadar geçen sürede toplam 36 kitap hakkında “muzır neşriyat” kararı alındı. 2022 yılında, 8’i çocuk kitabı olan toplam 10 kitap muzır ilan edildiği hatırlatıldı. 

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu son günlerde Jeanette Winterson’un “Vişnenin Cinsiyeti” ve Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri” kitaplarını “muzır neşriyat” ilan etti.

Açıklamada ayrıca muzır kararlarının yanı sıra, kitap yasaklama ve toplatma kararlarında da son dönemde artış görüldüğünün altı çizildi.
 

Yazar Murat Kahraman’ın iki kitabı için 2023 Ocak ayında toplatma kararı verildi. Kitaplardan biri 2004 yılında yayımlanan Çığlık adlı kitap olurken, diğeri 2019’da yayımlanan Bitmeyen Veda oldu.

2023 Mart ayında, Yavuz Ekinci’nin Rüyası Bölünenler adlı kitabına Terörle Mücadele Kanunu uyarınca basım, dağıtım ve satış yasağı getirilerek tüm nüshalarına el konulmasına karar verildi.

Açıklama muzır ilanı ve toplatma kararlarının Anayasa’da güvence altına alınan düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti hakkına müdahale olduğu belirtildi ve “Kitapların her ne sebeple olursa olsun denetime ve baskıya maruz kalması zihinleri karartmaktan başka bir sonuç getirmez” denildi.

SÖZ Platformu Ahmet Ümit’e Sansür Haberi için TIKLAYINIZ

SÖZ Platformu “Vişnenin Cinsiyeti” Haberi için TIKLAYINIZ

SÖZ Platformu Yavuz Ekinci Haberi için TIKLAYINIZ