“Vişnenin Cinsiyeti”ne Verilen Sansür Kararı Yayınevine Tebliğ Edildi

0
37

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun “Vişnenin Cinsiyeti” (Sexing the Cherry) adlı kitaba yönelik “muzır” kararı yayıncısı Kafka Yayınevi’ne tebliğ edildi.

Muzır Kurulu’nun kitap hakkındaki sansür kararı 21 Şubat 2023 günü Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Tebligatın yayınevine ulaştığı haberini, Frankeştayn Kitabevi kurucusu Ayşe Tümerkan Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Tümerkan paylaşımında, “Sansürün her türlüsüne karşıyız. Jeanette Winterson’un kitabı Vişnenin Cinsiyeti muzır neşriyat sayılmış ve ‘poşete girmesi’ kararlaştırılmış” dedi.

Ayşe Tümerkan tebliğ kararını twitter hesabından böyle duyurdu

İngiliz yazar Jeanette Winterson’ın 1989’da yayınlanan “Vişnenin Cinsiyeti”, cinsiyet kutuplaşmaları ve cinsel kimlik konularını eleştirel bir bakış açısıyla ele alıyor.

“Vişnenin Cinsiyeti”nin Pınar Kür tarafından yapılan ilk çevirisi 1995 yılında İletişim Yayınları tarafından basılmıştı. Daha sonra 2015’te Sel Yayıncılık, 2021’de ise Kafka Yayınevi tarafından basılmıştı.

Muzır Kurulu bugün Ahmet Ümit’in ilk basımı 2007’de yapılan “Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri” adlı eseri için de “muzır” kararı vermişti.

Haberle ilgili linkler için TIKLAYINIZ

SÖZ Platformu Şubat 2023 Raporu

SÖZ Platformu “Ahmet Ümit’e Sansür” Haberi