Ahmet Ümit’in “Başkomiser Nevzat: Tapınak Fahişeleri” Kitabına Sansür! Poşette Satılacak!

0
31

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yazar Ahmet Ümit’in ‘Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri’nin muzır neşriyat olduğuna karar verdi. Karara göre kitap bundan böyle zarfta ya da içi görünmeyen poşette satılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, yazar Ahmet Ümit ‘in, ‘Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri’ isimli kitabının “içerisinde yer alan bazı ifade, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna” karar verdi. Senem Büyüktanır’ın Medyascope’ta yayınlanan haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma sonucu alınan karar sebebiyle kitap ancak “içi görülmeyen zarf veya poşet içinde” satılabilecek. Bu zarf ve poşetlerin üzerinde eserin ismi ile “Küçüklere zararlıdır” ibaresinden başka hiç bir yazı ve resim olmayacak; kitapçılarda, camekanlarda teşhir edilemeyecek, bir yerden bir yere teşhir maksadıyla açık olarak nakledilemeyecek, kitabın reklamı yapılamayacak, 18 yaşın altındakilere satılamayacak.

Bakanlık incelemeyi kitabın Yapı Kredi Yayınları’dan yapılan ikinci baskısı sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’ndan gelen 11 Ocak 2023 tarihli yazısı üzerine yaptı.

Ahmet Ümit kitabının muzır ilan edilmesine ilişkin BirGün’e yaptığı açıklamada sansür kararını şöyle eleştirdi:

“20 yıllık bir eser. Seçim yaklaşıyor, baskıyı artırıyorlar. Hayatta sansür olmaz ama sanatta sansür hiç olmaz. Bu kitap çocuklara yönelik bir kitap değil. Yetişkinlere göre hazırlanmış bir kitap. İsmail Gülgeç’in çizdiği ve benim de yazdığım bir eser. Bir Başkomiser Nevzat hikayesi. Bir tarikatta yaşananları anlatıyor. Burada anlatılanlar gerçek hayatta karşımıza çıkan olaylar. Bu olaylardan esinlenilerek yazılmış bir eser. Sanatın sansürlenmesi hayal kurmayı yasaklamaktır. Sadece kendime yönelik bir karar olarak görmüyorum. Tüm sanatçılara ve sanata yönelik bir sansür olarak görüyorum ve kınıyorum.”

 ‘Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri’ isimli kitabı 2007 yılında da “muzır” ilan edilmişti ve Doğan Kitap kitabı yayınlamama kararı almıştı. Kitabın ilk baskısı Güncel Yayıncılık tarafından 2007’de yapıldı. Ardından Everest Yayınları 2017 yeniden yayınladı. Yapı Kredi Yayınları ise kitabı 2021 yılında yeniden yayınlamıştı.

Haberin linkleri için TIKLAYINIZ

Medyascope Haberi

Birgün Haberi