3 Dilde Barış Şarkıları: Hayhorom

0
210

İstanbul’un yerleşik en eski halklarıdır Ermeniler ve Rumlar. Şehrin her yerinde, kent kültürümüzün her detayında izleri olan Ermeni ve Rumların sayılarının ne yazık ki giderek azalmasıyla, bu dillerin kültürel örnekleri, sanat eserleri ve tarihsel izleri giderek yok olmaya yüz tuttu. Son yıllarda sayıca azlığa rağmen, İstanbul’da Ermeniler ile Rumların kültürünü ve özellikle müziğini devam ettiren genç müzik grupları, geçmişten bugüne ve geleceğimize sağlam bir bağ kuruyor. 
Şişli Kent Kültür Merkezi’nde Point Production tarafından gerçekleştirilen ortak konserde, Ermenice müzik yapan “Vomank” ve Rumca müzik yapan “Tatavla Keyfi” grupları 13 Ocak akşamı aynı sahnede buluştu. İki grup arka arkaya, Ermenice, Türkçe ve Rumca şarkılar, türkülerle kendi bestelerini de seslendirdiler. Neler yoktu ki? Arto Tunçboyacıyan bestesinden Müzeyyen Senar’ın Feraye’sine Telgrafın Telleri’nin çift dilli versiyonundan, her yıl Hrant Dink anmasında çalan Hrant’ın favorilerinden “Sareri Hovin Mernem”e kadar… Konserin son bölümünde ise iki grup birlikte sahne alarak, izleyicilerin de eşlik ettiği ortak bir şarkıyla çınlattılar salonu; “Çadırımın Üstüne…” 
Sadece müzik de değil: Konser öncesinde ve arasında izleyenler Rumca ve Türkçe kitaplar yayınlayan İstos Yayınevi ile Ermenice Türkçe kitaplar yayınlayan Aras Yayınevi’nin açtığı standlarda her kitapçıda rastlamayacağınız kitaplarla buluştu.