Mükemmelin Peşinde: Ozan Sinan Tığlıoğlu

0
405

İlk gençlik yıllarımdan bu yana her anlamda tasarım hep ilgimi çekti ve hayatımın, işimin bir parçası oldu. Uzun yıllardır tasarımla ilgili her şeyi okumak, bakmak, araştırmak, konuşmak, dinlemek, izlemek, satın almak, toplamak günlük hayat pratiğimin bir parçası. Mobilyadan kitap kapağına, antikadan vintage’a, kalemden gözlüğü, motosikletten otomobile, reklamdan stant tasarımına…

Her iyi tasarım kullanıcısıyla duygusal bir bağ kurar ve eşsiz bir deneyim yaşamasını sağlar. Her tasarım uğraşı bir problem çözmek için yola çıkar, geçmişin bilgi birikiminden temellenir, uzun saatler, günler, haftalar, aylar sürebilir bu arayış ve tasarımcı bir noktada bu arayışına son vermek zorunda kalır. Kimi zaman teslim tarihi geldiği ve hatta geçtiği için, kimi zaman yeni bir işe başlamak için. Her tasarım aslında yarım kalmış bir iştir. Mümkün olsa bu arayış sonsuza dek devam edebilir.

Antoine de Saint-Exupéry, 1939 tarihli kitabı “ Terre des Hommes” da “Bir tasarımcı, ekleyecek bir şey kalmadığında değil, çıkarılacak bir şey kalmadığında mükemmelliğe ulaştığını bilir.” yazmıştı. Estetik ve işlevselliğin birleştiği o sihirli an, tasarım objesinin kullanıcı tarafından sahiplenilmek istendiği, duygusal bir bağ kurduğu, “arzu nesnesi” haline geldiği andır.

Yıllar önce Tuna Ev ve Ofis Sistemlerinin reklamlarını yaparken tanıştık Ozan ile. Mobilya ve aksesuar tasarımları yaparken o genç yaşında bile yukarıda yazdığım estetik ve işlevselliğin mükemmeliyetini en minimal çizgide yakalama çabasına ve ruhuna sahipti. (Tuna için yaptığı işlere buradan ulaşabilirsiniz.)

Bizim sektörde markalar, ajanslar geçici, insanlar, arkadaşlıklar, dostluklar kalıcıdır. İnsan biriktiririz. Zaman içerisinde farklı projelerde birlikte çalışma şansı bulduk. İyi ki de bulmuşuz. 2003 yılında “GoaDesign”ı kurdu ve yıllar içerisinde bir çok uluslararası ödül aldı. Uzun zamandır bir araya gelemesek de bir çok mecrada yaptığı işleri keyifle ve merakla takip ettim, ediyorum.

Ben tanıdım ve kardeşim gibi sevdim, umarım bu röportajla siz de tanır ve seversiniz.  

Keyifli okumalar…

Ulvi Yaman , Ocak, 2023

1
2
3
4
5
Önceki İçerikPanik yok! Yaşamaya devam…
Sonraki İçerikGülmek Devrimci Bir Eylemdir!
1966, İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi, Basın-Yayın Yüksek Okulu,Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Radyo ve Televizyon Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve doktora çalışmasına devam etti, tez aşamasında ayrıldı. 1984-1989 yılları arasında, bir yandan okurken bir yandan Toros Mühendislik şirketinde İthalat ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. , yine aynı yıllar arasında UNESCO’ya bağlı, kar amacı gütmeyen uluslararası programlara sahip “The Experiment In International Living in Turkey”de Program Koordinatörlüğü görevini yürüttü. 1991 yılında Şeker Sigorta’da Reorganizasyon, Pazarlama ve Reklam Müdürü olarak mesleki kariyerine başladı. 1993 yılında Oyak Sigorta’da Reklam Müdürü olarak görev aldı. Dream Design Factory’de 7 yıl Genel Koordinatörlük, (dDf'teki son 3 yılında dDf’nin yan kuruluşu olan dda, Dream Design Advertising’de Müşteri İlişkileri Direktörlüğü) Capital Events’de 2 yıl Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2003 yılında X-event’in kurucu ortaklarından biri olarak, şirketinin genel koordinatörlük görevini üstlendi. 2005-14 yılları arasında Farkyeri Reklam Ajansının Kurucu Ortakları arasında yer aldı. Ulusal ve uluslararası müşteriler için yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirdi.Reklamcılık ve Etkinlik Yönetimi alanlarında bir çok ödül aldı. İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Çeşitli kitap projelerine katkıda bulundu, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Halen bir çok ajans ve markaya danışmanlık vermektedir. TTNet'in "Yaratıcıya Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesinin eğitmenlerinden oldu. 2006-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü’nde, “Etkinlik Yönetimi” dersleri verdi. Fenerbahçe Kulübü, Yüksek Divan Kurulu Üyesidir Specialties: Advertising, Event Management and Marketing, Special Project