AKP Şeyhmus Diken’in Kitabının Adını İzinsiz Kullandı

0
170

Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı Diyarbakır mitingi için hazırlanan afişte yazar Şeyhmus Diken’in kitabının adı izinsiz kullanıldı.

(SÖZ/ Haluk Kalafat) Yazar Şeyhmus Diken sosyal medya hesabından kitabının adının, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından seçim mitingi çağrısı için hazırlanan afişlerde kullanıldığını duyurdu. Çağrı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Mayıs 2023 seçimleri için bugün Diyarbakır’da olacağını duyuruyor.

Diken, “Kitabımın adını kullanmışlar! Bi bu kalmıştı, elde avuçta…” mesajıyla yaptığı paylaşımda afişi ve kitabının kapağını kullandı.

Diken’in 2001 yılında yazdığı “Sırrını Surlara Fısıldayan Şehir: Diyarbakır” adlı kitap İletişim Yayınları tarafından basılmıştı.

Söz Platformu olarak ulaştığımız Şeyhmus Diken, bu paylaşımı yapma nedenini şu şekilde açıkladı: “Sadece bu çağrıda kullanılan ifadenin kaynağı bilinsin istedim. Teliftir, izin alınıp alınmadığıdır, böyle bir konu değil. Zaten yazar sözünü söyler, okuruna sunar. Ondan sonra o söz kamuya aittir. Ama sözü kimin ettiğinin bilinmesi, hakkının teslim edilmesi gerektiğini düşünürüm.”

“Sırrını Surlara Fısıldayan Şehir: Diyarbakır”ın bugüne kadar 10 baskı yaptığını, Kürtçe ve Fransızcaya çevrildiğini söyleyen Diken, bu ismin kaleme aldığı bir şiirden seçildiğini de sözlerine ekledi.

Kitaba ismini veren şiir şöyle:

“Sanmayın ki dili yok,

Elbette var.

Taşlarının diliyle konuşur,

Sırlarını surlarına fısıldayan şehir…”