Altın Portakal Toplantısında Uzlaşma Çıkmadı: Sinemacılar Sansürsüz Festival İstiyor

0
61
Altın Portakal Toplantısından Uzlaşma Çıkmad

İptal ettiği Altın Portakal’ı aralık ayında yapmak isteyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sinemacılarla toplantısından “Sansüre geçit yok” kararı çıktı.

7-14 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan ancak iptal edilen 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni aralık ayında yapabilmek için görüşmelere başladı.

Festival “Kanun Hükmü” adlı belgeselin festival programından çıkarılması sonrası başlayan kriz nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Eylül 2023 tarihinde iptal edilmişti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve festival başkanı Muhittin Böcek, İstanbul’da bir otelde sinema meslek birliği temsilcileriyle bir araya geldi. Bugün 12.30’da başlayan toplantı yaklaşık üç buçuk saat sürdü.

Toplantıya Oyuncular Sendikası, DİSK/SİNE-SEN, Sinema Televizyon Sendikası, Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV), Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM), Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖN), Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD),  Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ve Kadın Yönetmenleri Derneği temsilcileri katıldı.

Belediye başkanı süre istedi

Toplantıda Muhittin Böcek ve belediye bürokratlarıyla bir uzlaşıya varılamadı.

Meslek örgütleri, festival dışı bırakılan “Kanun Hükmü” filmi de dahil tüm festival seçkisinin yeniden programa alınmasında ve aynı jüri üyeleriyle yola devam edilmesinde ısrarcı oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, karar vermek için süre istedi.

Meslek örgütlerinden ortak açıklama

Film sektörünü temsil eden meslek örgütleri ve sendikalar toplantıdan çıkan sonuca ilişkin ortak bir açıklama hazırladı.

Açıklama şöyle:

“Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve heyetinin talebiyle kendileriyle bir araya geldik. Film sektörü temsilcileri olarak, ‘Kanun Hükmü’ belgesel filminin festivalden çıkarılmasının hiçbir meşru sebebi olamayacağını, festivale kabul edildiği açıklanan filmlerin sansüre maruz bırakılmadan sinemaseverlerle buluşması, sanatsal ifade özgürlüğünün baskılanmaması gerektiğini aktardık.

“Festivalin 2023 yılında tekrar yapılması düşünülüyorsa, belirlenen jüri üyelerinin ve ’Kanun Hükmü’ belgeseli dâhil tüm filmlerin aynı şekilde programda yer almasının doğru olacağını ifade ettik. Bu adım atıldığı takdirde film sektörü bileşenleri olarak festivalin sanatsal organizasyonu konusunda gerekli sorumluğu alacağımızı vurguladık. Sansür yanlışından geri dönülmeyen bir festival organizasyonuna ise destek vermeyeceğimizi belirttik. Antalya Film Festivali Başkanı Muhittin Böcek ve heyeti, önerimizi yeniden değerlendireceklerini ve kısa süre içinde dönüş yapacaklarını aktardı.”

1980 darbesinden sonra ilk iptal: “Bu tarihi bir yanlış”

Altın Portakal Film Festivali’nin, 1980 darbesinden sonra ilk kez iptal edildiğini hatırlatan meslek örgütleri, bu kararı ‘tarihi bir yanlış’ olarak değerlendirdi. Temsilciler, aynı program ve kadroyla sansür tartışmalarına son verilmesini ve Antalya sokaklarında film gösterimlerinin yapıldığı tarihi bir festivale imza atılmasını istedi. 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre festivalin 31 Aralık 2023’e kadar yapılması gerekiyor. Bu sebeple belediye yönetiminin birkaç gün içinde kararını netleştirip kamuoyuna açıklaması bekleniyor.