Antalya’da Pandemiden Beri Uygulanan Müzik Yasağı Kaldırıldı

0
45

Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan ve müzik yayınlarının 24.00’te bitirilmesini öngören yasak Antalya’da, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kaldırıldı.

Antalya’da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Covid-19 salgını çerçevesinde alınan tedbirler çerçevesinde saat 24.00’dan sonra uygulanan müzik yayını yasağını sona erdirme kararı aldı.

16 Haziran’da olağanüstü toplanan kurul, 1 Temmuz 2021 tarihinde konulan yasağı kaldırmış oldu.

Erdoğan yasağı saat 01.00’e çekmişti

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada 24.00 sonrası uygulanan müzik yasağını saat 01.00’a çektiklerini duyurmuştu. Ardından Sağlık Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ortak bir karar alarak 81 il valiliğine kararı tebliğ etmişti.

Turizm sektörü yasak için görüşüyordu

2023 turizm sezonunun başlamasıyla birlikte turizm sektör temsilcileri müzik yasağının kaldırılması ya da daha geç saatlerde uygulanması için hükümetle görüşmeler yürütüyordu. 15 Haziran günü Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Antalya ili kapsamında uygulanan yasağın sabah 3.00’a uzatılması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştüklerini, olumlu yanıt aldıklarını ve kararın yakında Antalya Valiliği tarafından genelge çıkarılacağını açıklamıştı.