Boğaziçili Öğrenciler Serbest Bırakıldı

0
186

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sergiledikleri fotoğraf yoluyla hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan Boğaziçili öğrenciler serbest bırakıldı. 19 Mayıs günü gözaltına alınan üç Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 20 Mayıs günü akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Boğaziçi Direnişi,  gözaltı sürecinde arkadaşlarına kötü muamele ve işkence uygulandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafıyla hazırladıkları görsel malzemeleri sergileyen üç Boğaziçi Öğrencisi 19 Mayıs 2023 günü gözaltına alınmıştı. Öğrenciler 20 Mayıs günü akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Öğrenciler için yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartı istenmedi.

Öğrenciler, sergiledikleri çalışmalarda 5 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrası iktidarın yetersiz kalmasını ve Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanmasını eleştiriyorlardı.

Üç öğrenci, görsel çalışmalarından birinde cumhurbaşkanına hakaret olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Üniversiteye kayyum rektör atanmasından sonra oluşturulan Boğaziçi Direnişi, arkadaşları serbest bırakıldıktan sonra bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Tek adam rejimine ve kayyum yönetiminin üniversitedeki baskıcı icraatına karşı sanatlarıyla bir direniş ortaya koyan üç sıra arkadaşımız, dün gözaltına alındı. Gözaltı sürecinde çıplak aramaya maruz bırakıldılar, hijyenik ped ve peçete talepleri karşılanmadı ve sağlık kontrolleri polis eşliğinde yapıldı. Arkadaşlarımız bu işkenceye maruz kalırken avukatlarıyla haberleşmeleri engellendi.

“Buradan tek adam rejiminin devletin tüm araçlarıyla hak ve özgürlüklerimizi gasp ettiğini teşhir ediyoruz. İki buçuk yıla yaklaşan direnişimizde sözümüzle sanatımızla, siyasetimizle alanlardaydık. Bu süreçte özellikle demokratik bir üniversiteyle beraber özgür ve demokratik bir ülkede yaşama talebimizi de yükseltiyoruz ve yükseltmeye devam edeceğiz.

“Buradan Türkiye’nin dört bir yanındaki gençlere sesleniyoruz, haklarımız ve özgürlüklerimize kavuşmamız için yapmamız gereken ilk şey tem adam rejimine son vermektir. Direnen Boğaziçi öğrencileri olarak bu yolda direnmeye devam edeceğiz. Bizi baskılarla, gözaltılarla, tutuklamalarla bastırmaya çalışan tüm sorumlulardan hesap soracağız.”