Kadın Sanatçılar: Buradayız! Karanlığa Teslim Olmayacağız!

0
188

Sol Feminist Hareket tarafından hazırlanan seçim çağrısı pek çok kadın aydın, akademisyen, müzisyen, oyuncu, hukukçu ve sanatçıları tarafından imzalandı. Kadınlar, “Ya aydınlığa kavuşacağız ya nefessiz kalacağız” dedi.

Aralarında pek çok sanatçının yer aldığı yüzlerce kadın, Sol Feminist Hareket tarafından hazırlanan bildiriyle oy vermeye çağırırken bu seçimin önemini vurguladı, “Ya nefessiz kalacağız, ya koyu karanlığı birlikte yırtacak ve şafağın aydınlığına kavuşacağız” dedi.

“Buradayız, bu karanlığa teslim olmayacağız” başlıklı bildiride kadınlar, “Korkusuzca yaşadığımız, eşit, özgür ve laik bir ülke bizim hakkımız ve bu ülkeyi hep birlikte kuralım. Haydi! Tüm kadınları gerici tek adam rejimine son vermek için oy vermeye ve oylarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunun özellikle kadın hakları açısından ne kadar kritik olduğunu vurgulayan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bir gecede İstanbul Sözleşmesi‘ni yürürlükten kaldırdıktan sonra şimdi 6284 sayılı kanuna ve medeni kanuna göz dikmiş, kadın düşmanlığında birleşmiş bir karanlık ittifak hayatlarımızı ve haklarımızı yok etmek için el sıkıştı. ‘Bekar kadınları sahiplendirmek’ten bahseden, LGBTİ+’ların varlığına saldıran, çocuk istismarını meşrulaştıran bu çağ dışı zihniyetin tehditlerine karşı kadınların öfkesi, mücadelesi, direngenliği ve dayanışması hiç bitmedi! Yaşamlarımız ve haklarımız için yan yanayız, mücadeleden bir adım geri atmıyoruz, bu kötülük iktidarına teslim olmayacağız, buradayız!

Bu karanlık düzen kazanamadı! Kadınlar başta olmak üzere halkın çoğunluğu tek adam iktidarını değiştirme iradesini gösterdi. Toplumun yarısıyız ve sözümüz, mücadelemiz, taleplerimiz memleketin dört bir yanından yükseliyor. Şimdi önümüzde bir tercih var: Önümüzdeki seçimler karanlıkla aydınlık arasındadır! Ya koyu karanlığı birlikte yırtacak ve şafağın aydınlığına kavuşacağız ya da nefessiz kalacağız.

Biliyoruz ki, kadınlar kurtulursa ülke kurtulur, geleceğimiz kurtulur, tüm toplum kurtulur! Neşemizi çalanlardan hesap soralım, bu karanlığı el birliğiyle defedelim. Korkusuzca yaşadığımız eşit, özgür ve laik bir ülke bizim hakkımız ve bu ülkeyi hep birlikte kuralım. Haydi! Tüm kadınları gerici tek adam rejimine son vermek için oy vermeye ve oylarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Bildiriye imza atan sanatçılar şöyle:

Açelya Topaloğlu, Oyuncu/ Algı Eke, Oyuncu/ Arzu Gamze Kılınç, Oyuncu/ Arzu Yayıntaş, Küratör-Sanatçı/ Aslı Alpar, Sanatçı/ Aslı Gökyokuş, Müzisyen/ Ayça Damgacı, Oyuncu/ Ayça Işıldar, Oyuncu/ Aylin Aslım, Müzisyen/ Ayşe Lebriz, Oyuncu/ Ayşe Tütüncü, Müzisyen/ Ayşegül Devecioğlu, Yazar/ Ayşen Şahin, Gazeteci-Yazar/ Ayşenil Şamlıoğlu, Oyuncu/ Aytuna Tosunoğlu, Yazar/ Belçim Bilgin, Oyuncu/ Belit Özükan, Oyuncu/ Belkıs Akkale, Müzisyen/ Bengü Karaduman, Sanatçı/ Birhan Keskin, Şair/ Ceren Moray, Oyuncu/ Deniz Barut, Oyuncu/ Deniz Türkali, Oyuncu/ Derya Şensoy, Oyuncu/ Devrim Yakut, Oyuncu/ Ebru Key, Müzik Organizatörü/ Ebru Nihan Celkan, Senarist/ Ece Dizdar, Oyuncu/ Ece Temelkuran, Yazar/ Efsane Odağ, Oyuncu/ Esra Kahraman, Yazar/ Eylem Yıldız, Oyuncu/ Fatoş Güney, Yazar/ Feri Baycu Güler, Oyuncu/ Figen Aydıntaşbaş, Ressam/ Figen Şakacı, Yazar/ Füsun Demirel, Oyuncu/ Gizem Erdem, Oyuncu/ Güliz Sağlam, Yönetmen/ Güneş Zavrak, Oyuncu/ Hale Tenger, Sanatçı/ Hilal Polat, Ressam/ Iraz Yöntem, Oyuncu/ İlkay Akkaya, Müzisyen/ Jülide Kural, Oyuncu/ Melis Danişmend, Müzisyen/ Müjde Ar, Sanatçı/ Müjgan Ferhan Şensoy, Oyuncu/ Mürüvet Yılmaz, Yazar/ Nazan Kesal, Oyuncu/ Nergis Öztürk, Oyuncu/ Neriman Polat, Görsel Sanatçı/ Neslihan Yeşilyurt, Yönetmen/ Nez Uluç, Müzisyen/ Nilgün Türksever, Oyuncu/ Nilüfer Açıkalın, Sanatçı/ Nur Sürer, Sanatçı/ Nuran Evren Şit, Senarist/ Nurcan Gündoğan, Sanatçı/ Nurdan İpek, Müzisyen/ Onuryay Evrentan, Oyuncu/ Özlem Günhan, Yönetmen/ Özlem Öçalmaz, Oyuncu/ Özlem Türay, Oyuncu/ Pelin Buzluk, Yazar/ Sabahat Akkiraz, Sanatçı/ Selda Taşkın, Kurgucu/ Selen Hayal, Sanat Yönetmeni/ Selen Seyven, Oyuncu/ Selen Uçer, Oyuncu/ Sema Kaygusuz, Yazar-Senarist/ Senem Kayhan, Kostüm Tasarımcı/ Serap Danış, Yardımcı Yönetmen/ Serpil Göral, Oyuncu/ Sevda Taşkın, Kurgucu/ Sevgi Kesim, Oyuncu/ Sevinç Eratalay, Müzisyen/ Sevinç Erbulak, Oyuncu/ Seyhan Arman, Oyuncu/ Sezin Akbaşoğulları, Oyuncu/ Simel Keçicioğlu, Oyuncu/ Sumru Yavrucuk, Oyuncu/ Süreyya Karacabey, Yazar/ Şebnem Sönmez, Sanatçı/ Şenay Eroğlu Aksoy, Yazar/ Şenay Gürler, Oyuncu/ Şevval Sam, Sanatçı/ Tilbe Saran, Oyuncu/ Tülay Günal, Oyuncu/ Ümmü Putgül, Oyuncu/ Zeynep Avcı, Yazar/ Zeynep Özden, Oyuncu/ Zuhal Olcay, Sanatçı