Emsal Dava: İzinsiz Şarkı Kullanımına 60 Bin Lira Ceza

0
47

Türkücü ve söz yazarı Ogün Şaybak, bestelediği bir eseri izinsiz kullandığı gerekçesiyle türkücü Engin Tabakçıoğlu’na açtığı davada 60 bin lira telif kazandı. Avukat Ceren Atalay “Bu dava telif hukuku açısından güzel bir emsal teşkil ediyor” dedi

Ogün Şaybak, bestesi kendisine ait olan “Kaderime Dargınım” adlı eseri telif ödemeksizin kullandığı gerekçesiyle sahnede “Engincan” adını kullanan türkücü Engin Tabakçıoğlu’na dava açtı.

Dava dilekçesinde, Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) tescil edilen “Kaderime Dargınım” adlı şarkının, davalı Engin Tabakçıoğlu tarafından izinsiz kullanıldığı belirtildi.

Tabakçıoğlu’nun, bestesi kendisine ait olan şarkıyı, eseri telif ödemeden ve bestenin kendisine ait olduğunu belirtmeden, konser, festival ve çeşitli eğlence organizasyonlarında seslendirdiğini internette müzik yayını yapan platformlarda da paylaştığını ifade eden Şaybak, hak kaybı yaşadığını, maddi ve manevi zarara uğradığını öne sürdü.

Ogün Şaybak uğradığı zarara karşılık maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

“Emsal teşkil ediyor”

Davayı kabul eden Ankara 5. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, Tabakçıoğlu’nu, telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 60 bin lira telife dayalı tazminata mahkum etti. Mahkeme, ayrıca eseri izinsiz kullanan davalının bu eyleminin önlenmesine karar verdi.

Şaybak’ın avukatı Ceren Atalay, “İnternet çağında fikri hakların ihlali kolaylaştı. Bu nedenle fikri hakları korumak daha da elzem hale geldi. Açmış olduğumuz bu dava telif hukuku açısından güzel bir emsal teşkil ediyor. Mahkemenin kararı da sanatçıların emeğinin korunması açısından önemlidir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz