İBB’nin Başlığında “Türkçe Edebiyat” İbaresi Kullanılan Etkinlik, Gelen Tepkiler Üzerine İptal Edildi

0
364

“Türkçe Edebiyatın Flanözleri, Evden Dışarı Çıkmak: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş, Leyla Erbil” başlığı tartışmalaraneden oldu. İBB etkinliği iptal etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Kitaplığı’nda düzenlediği İstanbul’u Yürüyerek Anlamak serisinin ikincisi, başlığında geçen “Türkçe Edebiyat” ifadesi nedeniyle sosyal medya lincine uğraması sonrası iptal edildi.

Özyeğin Üniversitesi Dr. Öğr. Üyelerinden Senem Timuroğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı etkinlikte kadınların “ev”den çıkarak kentte yürüme deneyimini tarifleyen flanözlük, Nezihe Muhiddin, Suat Derviş ve Leyla Erbil’in eserleri üzerinden konu edilecekti.

Atatürk Kütüphanesi’nin sosyal medyada duyurusunda etkinliğin başlığı “İstanbul’u Yürüyerek Anlamak – Türkçe Edebiyatın Flanözleri, Evden Dışarı Çıkmak: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş, Leyla Erbil” olarak duyuruldu. Yer ve zaman bilgileri ise 23 Kasım Perşembe 18.30’da Atatürk Kitaplığı olarak veriliyordu.

Tartışmanın bir tarafında “Türkçe Edebiyat” terimini kullananları “bölücükle” suçlayanlar; diğer tarafında “Türk Edebiyatı” denmesi için baskı yapanları “ırkçılıkla” suçlayanlar yer aldı.

Etkinliği iptal ettirenler

İBB Kütüphane hesabından yapılan paylaşım, milliyetçi ve ulusalcıların tepkisine neden olunca kaldırıldı.

Etkinliği hedef gösteren hesaplar etkinliği iptal ettirdiklerine dair paylaşımlar yaptı. Telefonla ulaştığımız Atatürk Kitaplığı, etkinliğin iptal edildiğini doğruladı.

İptal edilme kararını eleştirenler

Etkinliğin sosyal medyada yapılan baskı nedeniyle iptal edilmesi haberi de tepkiyle karşılandı.

Siyaset bilimci ve akademisyen Fatmagül Berktay, etkinliğin iptal edilmesini eleştirenler arasındaydı. Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Türkolog Kemal Üçüncü’nün paylaşımına yaptığı yoruma verdiği yanıtla neden “Türkçe Edebiyat” dediğini açıkladı.

Akademisyen yazar Mehmet Fatih Uslu ise “Türkçe Edebiyat dendiği için bir etkinliğin iptal edildiğini okudum. Bu iş iyice saçma bir hal almaya başladı” diyerek, kavramsal bir dizi açıklama yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz