Kültür Bakanına Kürtçe Oyun Qral û Travîs’in Yasaklanması Soruldu

0
36

EMEP Antep Milletvekili Sevda Karaca, Kürtçe tiyatro oyununun yasaklanmasının gerekçesini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Batman’da Kürt tiyatrocular tarafından geçtiğimiz yıl kurulan Şano Ar’ın sahnelediği “Qral û Travîs”in (Kral ve Travis) Antep’te yasaklanması Meclis gündemine taşındı. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Antep Milletvekili Sevda Karaca, oyunun Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde 11 Şubat 2024 tarihli gösteriminin müze yönetimi tarafından engellenmesini Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Şano Ar tarafından sahnelenen oyunun 17 Ocak 2023’te Patnos Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelenmesinin de engellendiğini hatırlatan Sevda Karaca, Bakan Ersoy’un yanıtlaması için şu soruları sordu:

– Bakanlığınıza bağlı bir kültür sanat merkezinde sahnelenecek olan “Qral u Travis” oyunun iptal edilmesinin nedeni nedir? Bu iptal emri Bakanlığınız tarafından mı verilmiştir? Bakanlığınız bu konuda bilgi sahibi midir?

– Sahnelenmesi Ağrı ve Antep olmak üzere iki kere iptal edilen oyunun iptal edilen yerlerde gösterilmesi için Bakanlığınız ne tür adımlar atacaktır?

Son dört yılda kaç Kürtçe oyun yasaklandı?

– 2020-2024 yılları arasında Türkiye genelinde Kürtçe olup iptal edilen ya da yasaklanan tiyatro oyunu, film gösterimi ve konser sayısı kaçtır?

– Bakanlığınızın destek sunduğu yahut bizzat üstlendiği; Kürtçe kültür-sanat etkinliği yahut kültürel üretim projesi var mıdır?

– Bakanlığınız Kürtçe dışındaki dillerdeki kültür-sanat üretimleri için yasaklama yahut iptal kararları söz konusu olmakta mıdır?

– Kürt ulusunun anadillerinde kültür-sanata erişebilmelerini sağlamak ve kolaylaştırmak için ne tür çalışmalarınız bulunmaktadır?

– Kürt sanatçıların maruz kaldığı ayrımcılığın ortadan kaldırılması için nasıl çalışmalarınız bulunmaktadır?”

Oyunun konusu

Amerikalı tiyatro yazarı Sam Bobrick’in (1932 – 2019) eseri olan Travis Pine (A Man of the People) daha önce “Halktan Biri” adıyla birçok tiyatro tarafından sahneye konuldu. Şano Ar oyunu Kürtçe’ye çevirerek sahneliyor. Oyun Antep’te gösterime bir gün kala valilik tarafından yasaklanmıştı.

Oyunun konusu şöyle:

1950’li yıllarda Amerika’da yaşayan işsiz ve huysuz biri olarak bilinen Travis Pine, ülkede yaşanan krizlerin ve yozlaşmanın sorumlusu olarak gördüğü Amerika Başkanı’na mektuplar yazmaya başlar. ABD Başkanı, bu mektuplardan dolayı psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Bunun üzerine FBI ajanı Tom Walker, artık mektup yazmaması için Travis Pine’ı ziyaret eder. Travis ve Walker’ın pazarlığı, yozlaşmayı gözler önüne serer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz