İBB’nin Feshane Sergisine Soruşturma

0
368

İBB’nin (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) Artİstanbul Feshane’de açtığı Ortadan Başlamak adlı sergi milli ve manevi hassasiyetleri gerekçe gösteren muhafazakar grupların protestosuna ve saldırı girişimine uğramıştı.

Beş yıl süren restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 23 Haziran’da kapılarını açan Feshane’ye, bir grup tarafından 27 Haziran’da LGBTİ+ propagandası gerekçesiyle saldırı girişiminde bulunulmuştu. Müze önünde açıklama yaptıktan sonra içeri girmek isteyen grup, 19 küratör ve 300 sanatçının 400’den fazla eserinin yer aldığı Ortadan Başlamak isimli sergiyi hedef almıştı.

AKP sözcüsünün istediği oldu

Bunun ardından geçici süreliğine ziyarete kapanan sergi tekrar açılmıştı. Sergi 10 Temmuz’da tekrar hedef gösterilip basılmaya çalışılmıştı. Serginin kaldırılmasını isteyen AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, aksi takdirde demokratik ve hukuki haklarını arayacaklarını söylemişti.

Savcı isim ve adresleri istedi

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre İstanbul başsavcılığı, İBB’nin Feshane sergi hakkında halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve aşağılama suçundan soruşturma açtı.

İsmail Saymaz’ın İBB’nin Feshane Sergisine açılan soruşturma ile ilgili twitter paylaşımı.

Savcı Hakan Aksoy, İBB’ye gönderdiği yazıda serginin organizasyon ve düzenlenmesinde görev alanların isimlerini ve adreslerini istedi.

SÖZ Platformu haberi: Beş Soruda Feshane’de Neler Yaşandı?