İstanbul Modern’e Ücretsiz Halk Gününe Getirdiği Kısıtlamayı Kaldırma Çağrısı

0
63

Sanatçılar ücretsiz halk günü uygulamasının tüm gün uygulanması için imza topluyor.

Açık Masa Sanat İnisiyatif, Katılımcı Sanat Topluluğu Türkiye (PACT) ve Kamusal Sanat Laboratuvarı, İstanbul Modern yönetimine getirdikleri kısıtlamayı kaldırma çağrısı yaptı.

Change.org üzerinden yazılan metnin altında çağrıcı olarak bir grup sanatçının adı bulunuyor: Beksultan Oğuz, Deniz Memet Örnek, Ediz Hafızoğlu, Emre Zeytinoğlu, Ezgi Bakçay, Gülistan Karagüzel, İbrahim Şimşek, Kemal Aydoğan, Mürüvvet Türkyılmaz, Niyazi Selçuk, Osman Erden, Rafet Arslan ve Sibel Kırık.

Sanatçılar ve sanat inisiyatifleri taleplerini “Ücretsiz halk günü uygulamasının geri getirilmesini ve müze hakkındaki kurumsal bilginin şeffaf bir şekilde ilan edilmesini talep ediyoruz” sözleriyle özetliyor.

İstanbul Modern Müzesi’nin haftada bir gün ücretsiz olan uygulamasını, yeni düzenleme ile 10:00-14:00 olarak kısıtladığının hatırlatıldığı açıklamada, gerekçe sunulmadan alınan bu kararın “halkın maddi sosyal durumu açısından kültürel yaşama katılma hakkına müdahale” olduğu belirtiliyor.

Çağrı metninde “kısıtlamanın kaldırılıp, müzenin uygun göreceği tüm gün için halka ücretsiz olarak kapılarını açmasını ve müze hakkındaki kurumsal bilginin tüm vergi veren vatandaşlar nezdinde olabilecek en açık şekilde ilan edilmesini talep ediyoruz” denildi.

Ücretsiz halk günü uygulamasının tarihi

Çağrı metninde ücretsiz halk günü uygulamasının tarihi şöyle özetleniyor:

“Ücretsiz halk günü uygulaması 1969 yılında New York’ta faaliyete geçen sanatçı inisiyatifi ‘Sanat Emekçileri Koalisyonu’nun dünyadaki müzelerin ruhsuz işleyişine karşı geliştirdiği bir dizi eylemin sonucu kazanılmıştır. Uygulama, koalisyonu oluşturan sanatçılardan Seth Siegelaub’un ve Robert Projansky’nin kaleme aldığı sanatçı sözleşmesinde yer almakta ve bu sözleşme 1970 tarihinde New York müzelerinde yürürlüğe girmiştir. Bugün Türkiye dahil birçok ülkedeki müzelerde ücretsiz halk günü uygulanmaktadır.”

Çağrı metnini okumak ve imzalamak için:
İstanbul Modern Müzesi Ücretsiz Halk Gününe Getirdiği Kısıtlamayı Kaldırmalıdır!